Kiedy wysiewać pomidory?

1

Świąteczna krzątanina i sylwestrowe bale się pokończyły, dzień zaczyna się robić minimalnie dłuższy i w styczniu wszyscy ogrodnicy zaczynają tęsknić do nasion, ziemi i roślin. Niestety na wysiewy jest jeszcze za wcześnie. Chociaż znam wielu pasjonatów, którzy sięgają już po paczuszki z nasionami pomidorów – to nie jest to dobry pomysł, gdyż przed nami jeszcze parę miesięcy ‘krótkiego dnia’, a i do Zimnej Zośki jeszcze daleko.

 

… a więc kiedy wysiewać pomidory?

Wykalkulujcie sami odpowiedni czas wysiewu. Pomidory pochodzą ze Środkowej Ameryki i kochają słońce czyli ciepło oraz światło – tak więc ich sadzonki (po wcześniejszym około tygodniowym hartowaniu)  można posadzić na zewnątrz do gruntu lub donic dopiero w tydzień lub dwa po 15-tym maja, a do nieogrzewanej szklarni lub tunelu foliowego w połowie maja.

 

Czyli jeśli wysiejemy nasiona w styczniu lub lutym, to po szybkim wykiełkowaniu będziemy musieli im zapewnić temperaturę 18oC i 16-18 godzin światła naturalnego dziennie jeszcze przez 10-14 tygodni. To jest kłopotliwe i w większości przypadków mało możliwe. W rezultacie nasiona wysiewane zbyt wcześnie po wykiełkowaniu wyciągają do brakującego im światła – wyrastają długie i cieniutkie, po 3-4 tygodniach od wysiewów mają już 8cm wysokości lub więcej i nie nadają się już do niczego (rachityczne siewki będą w przyszłości rachitycznymi, nieodpornymi roślinami bardziej podatnymi na choroby i szkodniki) – najlepiej jest je wyrzucić i zacząć od nowa.

 

 pomidorykiedysiac

Pomidory z naszego ogrodu. Odmiany dawne uprawiane przez nas z znasion

oraz odmiany szczepione.

 

Wczesne wysiewy oczywiście też są praktykowane, ale polecam tylko osobom, które po 6-8 tygodniach będą mogli wysadzić sadzonki do ogrzewanej szklarni lub tunelu foliowego. Wtedy za siewy pomidorów można zabierać się już nawet w styczniu – zapewniając siewkom sztuczne światło, bo o tej porze roku naturalnego światła jest stanowczo za mało. Wysiewy w lutym mogą obejść się już bez lamp. Sadzonki można sadzić na stanowiska stałe pod ogrzewanymi osłonami jak tylko osiągną odpowiednią wielkość.

Po sadzonki pysznych pomidorów zapraszam do mojego sklepu TUTAJ

You might also like More from author

1 Comment

  1. LenaLena says

    Bardzo cenne informacje. Czyli wychodzi na to, że najlepiej wysiać pomidorki na przełomie lutego- marca?

Leave A Reply