Dlaczego dokarmiamy ptaki?

2

Jeżeli jeszcze ktoś się zastanawia, czemu warto dokarmiać ptactwo w ogródku przed domem,  oto co na ten temat opowiada specjalista w dziedzinie ogrodów ekologicznych Andrew Bellingham:    

 

Fot. K Bellingham 

Ptaki uwielbiają czarne pestki słonecznika.

 

„ Ptaki śpiewające są nieoderwalną częścią naszego życia. Jeśli nie widzisz ich za swoim oknem na co dzień to z pewnością jest to wina modernizacji terenów wiejskich. Nie wiedząc może nawet o tym regularnie niszczymy ich domy, a także pozbawiamy je pożywienia oraz materiału do budowy gniazd. W moich okolicach każdego dnia widzę jak służby „zieleni” nadgorliwie oczyszczają pobocza z porastających je dzikich roślin oraz przycinają niepotrzebnie krzewy i drzewa, które nikomu nie przeszkadzają. Szkoda, że nawet na terenie parku krajobrazowego niszczy się ekosystemy na rzecz kostki brukowej, a zamiast drzew i krzewów bogatych w kwiaty, a następnie owoce i nasiona sadzi się dziesiątki całkiem nieprzydatnych, monotonnych choinek.

 

Bez nas nie przeżyją.

Ptaki potrzebują naszej pomocy, aby przetrwać. Podczas zimowych miesięcy ogródki otaczające nasze domostwa są w stanie spoczynku. Obecność szajki rozświergotanych ptaków wetchnie w ten senny krajobraz życie, doda mu duszy i wesołości. Zamontujmy lub zawieśmy więc karmniki lub stoliki do karmienia i dokarmiajmy ptactwo. Zima jest dla nich szczególnie ciężka, a ironią losu jest to, że wiosną muszą być silne, ponieważ jest to ich okres godowy i lęgowy. Często liczba ich potomstwa jest tak duża, że wykarmienie młodych wymaga od obu rodziców dużego wysiłku.

Pamiętajcie – w mroźne zimy ptaki potrzebują dokarmiana, ale musi być ono systematyczne. Jeśli zaczniemy karmić ptaki, to powinniśmy regularnie dostarczać im właściwe pożywienie aż do wiosny

 

 Fot. K Bellingham

Zimą smakołyki dla ptaków można wieszać na niepotrzebnych już podporach po fasoli czy groszku pachnącym.

 

Pomogą nam w ogrodzie latem.

Pamiętajmy, że oprócz ładnego widoku za oknem – ptaki są niesamowicie pożytecznym dodatkiem do każdego ogrodu. A więc dokarmione zimą – ich szeregi latem będą liczne i gotowe stawić czoła szkodnikom żerującym na roślinach. Zjadają te owady, których w danej chwili jest najwięcej. Zwabimy je do sadów i ogrodów poprzez dokarmianie i wywieszanie budek lęgowych. Budki lęgowe, w której ptaki mogą zbudować gniazdo, instalujemy pod koniec zimy. Jako budulca używają najczęściej mchu, liści i suchych traw, a następnie wyściełają je wełną, włosami, piórami, sierścią.

Ogrodowa stołówka dla ptaków.

Postarajmy się zapewnić im to wszystko na miejscu, na terenie ogrodu: nie przycinajmy rabat aż do ostatniej chwili, albo chociaż zostawmy na nich trawy ozdobne i kwiaty o dobrze zaschniętych pędach. „Goła” rabata wcale nie wygląda ładnie podczas zimowych miesięcy. Sadźmy rośliny z myślą o ptakach – jedzą one nasiona ( nawet małe nasiona drzew) więc zastąpmy nudne iglaki krzewami kwitnącymi wiosną, które jesienią są pokryte pysznymi owocami i nasionami. Wiosną oprócz pokarmu roślinnego ptaki jedzą również nektar wierzbowy, pączki i soki drzew – jesienią jagody.

Sprawa jest prosta – karmiąc ptaki chronisz je przed wyginięciem, masz ładny widok za oknem i mniej pracy w ogrodzie, który łatwiej możesz pielęgnować bez chemicznych oprysków niszczących zdrowie twoje i całej planety.”

 

Przysmak dla ptaków w szyszce.

Zobaczcie jak łatwo można wykonać prosty przysmak dla ptaków w szyszce TUTAJ.

You might also like More from author

2 Comments

  1. Kamila_S says

    U mnie w poprzednim roku, bardzo chętnie były zjadane takie kule tłuszczowe z dodatkiem ziarn. Kupowałam takie gotowe już w zielonych siateczkach. Na drugim miejscu były suche ziarna, też zaopatrywałam się w gotowe już mieszanki z słonecznikiem o nazwie ptasia biesiada. Myślę, że w tym roku też na to postawię, bo widać było, że ptaszkom smakowało.

Leave A Reply