Kalendarz ogrodnika – KWIECIEŃ
W kwietniu z pewnością nie starczy czasu na nudę w ogrodzie. Lista prac do wykonania jest bardzo długa, dlatego warto wszystko dobrze zaplanować i poszukać wsparcia wśród rodziny, a może także przyjaciół, dla których np. pomoc przy zakładaniu rabaty kwiatowej może być miłym spędzeniem czasu na świeżym powietrzu.
W całym ogrodzie:
1. Rozpoczynamy walkę ze ślimakami, które budzą się po zimie. Kwiecień to najlepszy okres, ponieważ rośliny nie są jeszcze wybujałe i łatwo wypatrzeć te żarłoczne ogrodowe szkodniki. Zmniejszenie populacji dorosłych osobników w kwietniu oznacza też mniejszą liczbę młodych ślimaków w całym sezonie. Teraz zaowocuje zimowe dokarmianie ptaków – zwabione do ogrodu pomogą nam w walce ze ślimakami.
2. Rozpoczynamy walkę z chwastami, które wyprzedzają w rozwoju wiele roślin ogrodowych. W kwietniu chwasty nie są one jeszcze zbyt rozrośnięte i usuniemy je nie niszcząc przy okazji uprawianych roślin.
Na trawniku
1. Badamy stan trawnika pod kątem szkód zimowych. Wygrabiamy zeschłe fragmenty traw oraz mech i inne zanieczyszczenia.
2. Na całej powierzchni przeprowadzamy wertykulację, dzięki której gleba nieco się rozpulchnia, umożliwiając korzeniom trawy lepszy wzrost.
3. Jeśli pojawiły się miejsca bez trawy, uzupełniamy je rozsiewając nasiona na uprzednio spulchnioną glebę. Minimalnym warunkiem powodzenia w dosiewaniu jest silne przegrabienie ubytków grabiami ogrodniczymi.
4. Zasilamy mocno rozdrobnionym kompostem lub mieszankami nawozowymi.
5. Gdy trawa osiągnie 10 cm kosimy ją starannie, omijając te miejsca, gdzie posadziliśmy krokusy czy inne kwiaty cebulowe.
6. Kwiecień to bardzo dobry okres na zakładanie nowych trawników. Gleba jest zwykle jeszcze wilgotna po zimie, co pozytywnie wpływa na kiełkowanie nasion. Młodziutka trawa ma ponadto cale lato na ukorzenienie się i wzmocnienie przed następną zimą.
Na rabacie kwiatowej
1. Przygotowujemy glebę pod nowe zasiewy kwiatów. Spulchniamy ją delikatnie widłami ogrodniczymi i dodajemy dobrze przekompostowany obornik, kompost, torf, dosypujemy długo działające naturalne nawozy mineralne (sproszkowane skały) z uwzględnieniem potrzeb wynikających z naturalnych warunków glebowych w ogrodzie. Unikamy dodawania świeżego obornika, który w stanie nieprzekompostowanym będzie miał negatywny wpływ na rośliny.
2. Obsypujemy kompostem rozpoczynające wegetację ozdobne byliny. Rozłożony wokół roślin kompost staramy się delikatnie zmieszać z glebą za pomocą wideł ogrodowych lub małych widełek ręcznych.
3. Pod koniec kwietnia na rabaty można już wysiewać większość roślin ozdobnych, które nie wymagają pikowania (pikowane wysiewamy wcześniej do inspektu). Wyjątkiem jest np. nasturcja, którą siejemy dopiero w połowie maja.
4. Sadzimy te rośliny cebulowe kwitnące latem, które są mniej wrażliwe na chłody. Od początku kwietnia wysadzamy lilie, galtonie, liatry, zawilce, pustynniki. Od połowy kwietnia można już sadzić mieczyki, krokosmie, tygrysówki i jaskry.
5. Dzielimy i przesadzamy byliny, ale tylko te, które kwitną późnym latem i jesienią. Jak najszybciej po zakupie sadzimy byliny nabyte z gołym korzeniem.
6. Ogławiamy (czyli obrywamy zwiędłe kwiatostany) i zasilamy wiosenne kwiaty cebulowe, które kończą kwitnienie. Dzięki tym zabiegom rośliny będą mogły zgromadzić w cebuli zapasy potrzebne do wyksztalcenia kwiatów w następnym sezonie.
7. Ściółkujemy ziemią liściową, kompostem ogrodowym lub drobną korą przestrzenie między roślinami – przez co zapobiegamy szybkiemu wysuszeniu podłoża i hamujemy wzrost chwastów.
W warzywniku
1. Podobnie, jak na rabacie kwiatowej przygotowujemy glebę pod nowe zasiewy dodając jednocześnie potrzebne substancje odżywcze.
2. Zasilamy kompostem te warzywa, które zimowały w gruncie, np. pietruszka naciowa, szczypiorek, szczaw, roszponka.
3. Wysiewamy nasiona warzyw tolerancyjnych na chłody, np. marchew, pietruszka, cebula, groch, bób, koper, rzodkiewka, rzepa, słonecznik, burak ćwikłowy, sałata.
4. Odchwaszczamy i delikatnie okopujemy truskawki. Aby owoce nie uległy zapiaszczeniu rozkładamy wokół roślin ściółkę z pociętej słomy.
Wśród drzew i krzewów
1. Na początku kwietnia możemy jeszcze sadzić drzewa i krzewy kupione z odkrytym korzeniem. Ponieważ rośliny pozostaną na tym samym stanowisku nawet przez wiele lat, zwróćmy uwagę na staranne przygotowanie podłoża.
2. W zasięgu korony drzew i krzewów rozkładamy kompost i mieszamy go widłami ogrodniczymi z wierzchnią warstwą gleby.
3. Dokonujemy sanitarnego cięcia drzew i krzewów – usuwając gałęzie zaschnięte i porażone chorobami.
4. Bezpośrednio po kwitnieniu przycinamy krzewy, które zakwitają najwcześniej: forsycję, złotlin, porzeczkę krwistą. Dzięki takiemu cięciu możemy poprawić pokrój rośliny, pobudzając ją do wytwarzania nowych pędów.
Na tarasie i balkonie
1. Sprawdzamy stan roślin zimujących na tarasie. Wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi w donicach. Zasilamy mieszankami nawozowymi. Przeprowadzamy sanitarne cięcie krzewów uprawianych w donicach.
2. Dokonujemy przeglądu donic i innych pojemników przeznaczonych do uprawy roślin balkonowych (warto je starannie umyć przed następnym użyciem) i zaopatrujemy się w odpowiednie podłoże.
3. Przygotowujemy pierwsze kompozycje balkonowe złożone z roślin odpornych na przymrozki (np. bratki, stokrotki, pierwiosnki).
W domu, w szklarni lub w inspekcie
1. W pierwszej połowie kwietnia pikujemy siewki warzyw i roślin ozdobnych wysianych w marcu w ciepłej szklarni lub na domowych parapetach.
2. W nieogrzewanej szklarni lub w inspekcie siejemy kolejną partię roślin, które najlepiej uprawiać z rozsady (np. astry, lewkonie, cynie, kapustę, kalafiory, sałatę).
3. Aby przyśpieszyć kwitnienie pacioreczników, dalii, agapantów, eukomisów wysadzamy je do donic w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu (12 – 15 stopni C – może być ciepła piwnica). Gdy pojawią się pierwsze liście, rośliny muszą zostać przeniesione w widne miejsce. Na zewnątrz wysadzamy je po 15 maja.
4. Pod koniec kwietnia przy sprzyjającej pogodzie zaczynamy hartować rozsadę warzyw i kwiatów.