Jak zrobić ładne zdjęcia w ogrodzie zimą?

0

Wielu z nas lubi wyjść do ogrodu z aparatem fotograficznym i poszaleć wśród rabat czy zagonów warzywnych. Każdy fotografuje swoje ulubione rośliny, nie każdy jednak tak dokońca jest zadowolony z wyników swojej pracy. Fotografowanie na zewnątrz jest bardzo trudną sztuką. W własnego doświadczenia wiem, że fotografowanie ogrodów i krajobrazów jest o wiele trudniejsze od pracy z aparatem w studio lub wewnątrz domów czy mieszkań, gdzie można za pomocą lamp kontrolować to co najistotniejsze: oświetlenie. Nie wspominam już o tym jak bardzo denerwujący może być wiatr, szczególnie gdy próbuje się zrobić portret pojedyńczym kwiatkom lub liściom.

 

Ogród zimą. Fot. K Bellingham

 

Z fotografią na zewnątrz jest troszkę jak z pracą w ogrodzie – człowiek uczy się przez całe życie i jest wiecznie poniewierany przez pogodę. Zachęcam Was jednak bardzo serdecznie do fotografowania swoich ogrodów – każdy detal może stać się pieknym portretem bez względu na to czy jest to pojedyńczy kwiat, kolorowa rabata, samotne drzewo czy może kawałek ławeczki lub ptak siedzący na drewnianym płotku. Dla ułatwienia podaję Wam kilka wskazówek na obecny sezon:

 

Jak robić ładne zdjęcia w ogrodzie zimą:

• Zimą światło na zewnątrz jest zupełnie inne niż wiosną, latem czy jesienią. Promienie słoneczne maja cieplejszą barwę i nawet w samo południe nie są na tyle jasne, aby zniszczyć zdjęcie (zdjęcie poniżej). Tak więc spróbujcie złapać to najcieplejsze światło w godzinach porannych lub popłudniowych chociaż itak zdjęcia można robić bez problemu przez cały dzień.

 

Zimowy ogród. Fot. K Bellingham

 

• Jeśli ogród pokryty śniegiem nie wydaje się Wam zbyt kolorowy lub interesujący, to z powodzeniem możecie się skoncentrować na samych detalach. Dzięki specyficznemu kątowi padania zimowych promieni słonecznych zaschnięte kwiatostany, główki nasienne, owocostany czy nawet gołe pędy bylin, krzewów oraz drzew moga być naprawdę ciekawie oświetlone – szczególnie podczas dni, gdy niebo jest czyste, bezchmurne. Warto również przyjrzeć się bliżej elementom małej architektury, rzeźbom ogrodowym czy nawet ozdobnej klamce na ogrodowej furtce – wyglądają bajecznie pokryte białym puchem.

 

Zimowy ogród. Fot. K Bellingham

 

• W zimowych ogrodach świetnie prezenują się wszelkiego rodzaju wigwamy, obeliski, łuki, płotki i inne struktury przestrzenne typu topiary czy żywopłoty. Właśnie im warto robić zdjęcia w taki sposób, aby jak najwięcej zmieścić w kadrze – tym samym tworząc zdjęcia pięknych ogrodowych pejzaży.

• Zimowe ogrody są pełne kontrastów, a więc postarajmy się to pokazać na zdjęciach. Bądzmy odważni i fotografujmy pod światło!

• Szukajmy ciekawych kształtów. Zimowe zdjęcia ukazujące sylwetki drzew, starych lamp czy przyciętych w kule lub stożki bukszpanów są bardzo atrakcyjne.

• Robiąc zdjęcia detali oraz poszczególnych kształtów w zimowych ogrodach koniecznie zadbajmy o to, aby zdjęcia nie były poruszone (rozmazane). Najlepiej róbmy zdjęcia na statywie lub monopodzie za pomocą samowyzwalacza – wtedy nie ma szans aby fotografie nie wyszły ostre. W razie braku statywu aparat można ustawić na murku lub stołeczku.

• Pamiętajmy aby nie chodzić po zaśnieżonym ogrodzie przed zrobieniem zdjęć – ślady butów w śniegu mogą zepsuć nawet najciekawszą fotografię!

 

Ogrodowy staw zimą. Fot. K Bellingham

 

• Nie używajmy zimą lampy. Ogólnie ogrody i rośliny nigdy nie wyglądają ładnie fotografowane za pomocą lampy – jeśli na zewnątrz jest zbyt ciemo, to po prostu poczekaj na lepszą pogodę.

• Rozścielmy na ziemi kawałek plastiku i wspierając się na kolanach przyjrzyjmy się bliżej zaczynającym tworzyć pąki kwiatowe  przebiśniegom i ciemiernikom. Nie ma nic wspanialszego niż pierwsze kwiaty sezonu – z pewnością zasługują na portret.  W śniegu pięknie prezentują się także zwierzęta: 

 

Jessy w śniegu. Fot K Bellingham

 

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply