Jak korzystnie usytuować dom względem stron świata?

0

Przy doborze odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego albo przy jego zamawianiu w biurze architektonicznym warto zwrócić uwagę na jego bryłę pod kątem możliwości ustawienia jej względem stron świata. Dlaczego to takie ważne?

Gdy dom jednorodzinny będzie odpowiednio usytuowany na działce pod względem stron świata, w takim przypadku nie tylko będzie on prezentował się ładniej, ale również będziemy mogli zaoszczędzić na jego eksploatacji. Oczywiście, bardzo dużo zależy od tego, jaką działką dysponujemy, a także jakie jest jej otoczenie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, aby mieć pewność, że budynek powstał dokładnie w tym miejscu, które będzie dla niego najlepsze.

Dlaczego orientacja domu na działce jest tak ważna?

Zanim jednak przejdziemy do informacji dotyczących położenia domu względem stron świata na działce, warto dowiedzieć się, dlaczego jego orientacja jest tak ważna. Ma to związek ze słońcem, którego promienie nie tylko oświetlają, ale również niosą ze sobą energię cieplną, którą możemy dogrzewać budynek.

Zatem projekt domu jednorodzinnego powinien być położony na działce względem słońca, a dokładnie przez podążanie za słońcem. Wraz z jego usytuowaniem na działce ważne jest również zastosowanie takich rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwolą na optymalne wykorzystanie światła słonecznego. Mowa tutaj w szczególności o przeszkleniach.

Strona północna:

Jest najzimniejsza, ponieważ słońce nie dociera do niej tak dobrze jak do innych stron
na stronie północnej możemy zrezygnować z przeszkleń
od strony północnej powinny znaleźć się pomieszczenia, które nie wymagają dobrego oświetlenia jak garaż, pomieszczenia gospodarcze, wiatrołap
od strony północno-wschodniej oraz północno-zachodniej można umieścić też kuchnię i jadalnię
Strona wschodnia
To dobre miejsce na sypialnię – wtedy światło wschodzącego słońca pozwoli nam na łatwiejszą i przyjemniejszą pobudkę każdego dnia. Sypialnia może być też położona na stronie północno-wschodniej albo południowo-wschodniej.


Strona południowa i południowo-zachodnia:

To najcieplejsze strony w domu, ponieważ są przez większość dnia doświetlane i ocieplane przez promienie słoneczne
od tych stron powinniśmy umieścić jak najwięcej przeszkleń – nie tylko doświetlą naturalnie wnętrza, ale też pozwolą na ich docieplenie – to rozwiązanie stosowane w domach pasywnych
na tych stronach powinniśmy zlokalizować pomieszczenia, z których korzystamy w ciągu dnia, na przykład salon, jadalnię
strony te dobrze nadają się również do umieszczenia na nich tarasów i balkonów
Zatem jeśli chcemy wybrać odpowiedni projekt domu, pamiętajmy o tym, że jego położenie na działce jest bardzo ważne. Warto przy tym wskazać, że wiele gotowych projektów domów pozwala na wykonanie ich lustrzanego odbicia, a także na drobne zmiany, na przykład w rozkładzie okien. Dzięki temu nie musimy zamawiać projektu w biurze architektonicznym, ale możemy kupić tańszy, gotowy projekt, który będzie u nas nawet w parę dni. Z ofertami można zapoznać się już w tym momencie!

Część porad do niniejszego artykułu została zaczerpnięta od redaktorów serwisu pracownia-projekty.dom.pl – gotowe projekty domów jednorodzinnych.

You might also like More from author

Leave A Reply