Huśtawka ogrodowa – jaki model wybrać i gdzie postawić?

0

Huśtawki ogrodowe to coś więcej niż drewniane lub aluminiowe ławki czy pojedyncze siedziska zawieszone na łańcuchach. Dzięki pomysłowości designerów możesz wybierać spośród huśtawek hamakowych, kilkuosobowych, wiszących foteli czy leżanek. Sprawdź, jakie są rodzaje huśtawek, z czego mogą być wykonane i gdzie je postawić?

Rodzaje huśtawek ogrodowych

Wybór huśtawki do ogrodu czy na taras powinien być poprzedzony solidną analizą potrzeb. Zanim dokonasz zakupu, zastanów się m.in. nad tym:

  • Kto będzie korzystać z huśtawki (tylko Ty, Twoi goście czy może cała rodzina)?
  • Jakie jest jej przeznaczenie (spędzanie czasu z bliskimi a może głęboki relaks)?
  • Gdzie huśtawka zostanie postawiona?
  • Ile wolnego miejsca jest w ogrodzie czy na tarasie?

A kiedy już odpowiesz sobie na powyższe pytania, wybierz rodzaj huśtawki. Do najpopularniejszych należą:

  • Huśtawki kilkuosobowe – mogą być wyściełane miękkim materiałem lub występować w postaci drewnianych ławek. Huśtawki dwuosobowe mają zwykle szerokość min. 100 cm, a huśtawki trzy lub czteroosobowe – 150-250 cm. Takie kilkuosobowe huśtawki mogą być wzbogacone o funkcję rozkładania do pozycji poziomej, dzięki czemu przybierają postać leżanki.
  • Wiszące fotele – to połączenie hamaków z huśtawkami. Mogą być wyposażone w usztywniane oparcia, podłokietniki. Fotele często są dostępne ze stelażami lub w wersji do zawieszenia np. w suficie czy dachu altany.

 

 

  • Wiszące kosze – przypominają nieco wiszące kokony. Są zwykle zaokrąglone, wyściełane miękką tapicerką i pozwalają się zrelaksować.

Materiał

Huśtawki ogrodowe i tarasowe zwykle wykonuje się z następujących tworzyw:

  • Plastik – zaletą huśtawek plastikowych jest prosta konserwacja, niewielka waga, łatwa dostępność i duży wybór. Minusem jest ich nietrwałość w stosunku np. do huśtawek drewnianych czy technorattanowych.
  • Drewno – huśtawki drewniane dobrze komponują się z naturalnym otoczeniem. Z drewna zwykle wykonuje się bujane ławki dla kilku osób.
  • Metal – tworzywo to wykorzystywane jest do tworzenia stelaży, które pokrywane są innymi materiałami, np. miękkimi tekstyliami. Huśtawki metalowe są stabilne i trwałe.
  • Technorattan (ekorattan) – ten typ huśtawek cieszy się coraz większą popularnością. Ekorattan to tworzywo wzorowane na rattanie naturalnym, wykonane ze wzmacnianego włókna polietylenowego lub poliuretanu. Huśtawki technorattanowe są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i charakteryzują się ciekawym, nowoczesnym designem. Ciekawe przykłady huśtawek tego typu znajdziesz na stronie salonu meblowego Miloo Home.

Miejsce na huśtawkę

Pojedyncze lub podwójne huśtawki, na lekkich stelażach, mogą być ustawione w każdej części ogrodu. Pamiętaj tylko o tym, aby przed użyciem ich po deszczu, sprawdzić, czy ziemia nie jest zbyt mokra i czy huśtawka się nie zapadnie. Jeśli decydujesz się na huśtawkę dla kilku osób lub na solidny, drewniany model, postaw ją na utwardzonym podłożu – na kostce brukowej, żwirze czy betonowych słupkach.

Poza tym huśtawkę możesz ustawić w dowolnym miejscu, w zależności od Twoich preferencji – może to być np. zaciszne miejsce między drzewami, altana czy okolice podwórkowego placu zabaw.

You might also like More from author

Leave A Reply