Drummond Castle w Szkocji

0

Pomimo swojej średniowiecznej surowości, Drummond Castle było jednym z ulubionych miejsc odwiedzin Królowej Wiktorii. Z przyjemnością spacerowała po alejkach wśród perfekcyjnie przystrzyżonych drzewek i krzewów, a także delektowała się plonami przynoszonymi jej przez ogrodników z pełnego obfitości ogrodu kuchennego. Chociaż często przykryte wilgotną mgłą lub miekkim, ciepłym deszczem – to urocze miejsce i dzisiaj przyciąga do siebie tysiące turystów.

 

Drummond Castle Gardens. Fot. K Bellingham

 

Do zamku podjeżdża się długą na milę i wyłożoną omszonymi kamieniami alejką, która obsadzona jest smukłymi bukami. Na dziedzińcu typowo szkockiego zamku czuje się średniowieczną atmosferę – chłodny wiatr hulający wśród szarych murów przypomina krwawe dzieje kolejnych jego właścicieli: wybudowany jako twierdza wodza szkockiego klanu w okresie późnego średniowiecza, po waśniach i wielu bitwach przeszedł na własność dworzan oddanych Koronie Angielskiej. Wystarczy jednak odwrócić się plecami do ciężkiej bryły budynku aby oczom odwiedzajacego ukazał się piękny widok rozległych parterów ogrodowych. Ogrody w Drummond to prawdziwa uczta dla miłośników czystych linii, strzyżonych form roślinnych (topiar) oraz formowanych żywopłotów. Wszystko jest tu przemyślane i zaprojektowane z myślą o estetycznych odczuciach odwiedzającego to miejsce turysty.

 

Drummond Castle Gardens. Fot. K Bellingham

 

Ogród w Drummond to 500 lat historii. Jest zaprojektowany wokół ścieżek wytyczonych na wzór krzyża Św. Andrzeja, patrona Szkocji. W samym jego środku misternie przycinane żywopłociki z bukszpanu tworzą XVII-to wieczny zegar słoneczny.  Styl francuskiego parteru renesansowego miesza się tu ze stylem włoskim – ogród jest bogato zdobiony rzeźbami, fontannami oraz urnami z białego marmuru. Wiosną oraz latem kwatery parteru obsadzane są roślinnością sezonową i przyciąga ogromne ilości turystów. Zimą ogród nadal wygląda wspaniale dzięki wykorzystaniu w nim roślin zimozielonych, strzyżonych oraz drzew i krzewów o różnym zabarwieniu liści oraz kory. Drummond to prawdziwie królewski ogród z klasą. Więcej informacji o jego historii oraz możliwości odwiedzin TUTAJ.

 

Więcej zdjęć z ogrodów przy Drummond Castle w naszej GALERII DNIA.

You might also like More from author

Leave A Reply