Czas wykopywania cebulek

0

W czerwcu po kwitnieniu wiosennych roślin cebulowych pozostały już tylko piękne wspomnienia. Płatki dawno  opadły, co bardziej staranni ogrodnicy ogłowili przekwitłe kwiatostany. Tu i ówdzie pozostały niezbyt dekoracyjne liście, których zadanie to zapewnienie właściwego odżywienia dla cebuli. Kiedy te liście zaczynają żółknąć, to znak, że roślina kończy wegetację i jest gotowa do okresowego spoczynku. Teraz cebulki i bulwy można już wykopać i przechować do czasu ponownego sadzenia.
 
Czy wykopywanie cebulek i bulw jest konieczne?
Wykopywanie cebul nie musi odbywać się corocznie. Rośliny cebulowe mogą rosnąć na tym samym miejscu dwa lub więcej sezonów. Cebulki wykopujemy, gdy się nadmiernie zagęszczą – i w efekcie kwiaty drobnieją lub całkiem zanikają lub gdy chcemy przenieść je na inne miejsce. Bardzo dobrze bez wykopywania radzi sobie większość wiosennych roślin drobnocebulowych, takich jak krokusy, przebiśniegi czy cebulice, które pozostawiamy na rabatach naturalistycznych. Tam bez ingerencji ogrodnika rozsiewają i rozrastają się przez długie lata.

Na 3 – 4 sezony w tym samym miejscu możemy pozostawić także cebule tulipanów botanicznych (czyli różne tulipany miniaturowe i z grupy Kaufmanna, Fostera i Greiga) oraz z grupy Darwina – na dobrze przygotowanej rabacie będą kwitły długo i obficie, aż do czasu, gdy zrobi im się za ciasno. Tulipany z innych grup, będące krzyżówkami o cechach znacznie odbiegających od dzikich przodków są bardziej wymagające pod względem pielęgnacji i lepiej wykopywać je corocznie.

Podobnie postępujemy z narcyzami. Odmiany botaniczne wykorzystujemy do naturalizacji i pozostawiamy je na rabatach przez kilka lat. Wymagające odmiany wielkokwiatowe wykopujemy z większą częstotliwością. Zawsze dbamy, aby gleba, w której rosną narcyzy miała dużą zawartość próchnicy, ponieważ do obfitego kwitnienia i odbudowy cebuli narcyzy potrzebują dużej ilości składników odżywczych.

Kiedy wykopujemy cebulki?
• krokusy i przebiśniegi w pierwszej połowie czerwca,
• tulipany, hiacynty, narcyzy i szachownice na przełomie czerwca i lipca, zaczynając od odmian najwcześniej kwitnących,
• szafirki w lipcu.
Do wykopywania używamy szpadla lub wideł ogrodniczych, które zmniejszają ryzyko okaleczenia cebuli. Bezpośrednio po wykopaniu przeprowadzamy wstępną selekcję cebul odrzucając chore (miękkie, zgniłe, spleśniałe). Pozostałe suszymy (najlepiej w cieniu).
 
Jak przechowujemy cebulki?
Wysuszone i oczyszczone cebulki przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu do czasu jesiennego sadzenia.

You might also like More from author

Leave A Reply