Bałczik – ogrody Królowej Marii

0

Jeśli wakacyjne wojaże zaprowadzą nas do Bułgarii nad Morze Czarne, to warto odwiedzić przepięknie położony Ogród Botaniczny w miejscowości Bałczik (Балчик) w północnej części wybrzeża.

Ogród znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego pałacyku rumuńskiej królowej Marii, wnuczki angielskiej królowej Wiktorii oraz rosyjskiego cara Aleksandra II. Pałacyk i ogród zbudowane zostały na jej zamówienie w latach1924-37 z przeznaczeniem na letnią rezydencję i od strony architektonicznej stanowią jednolitą całość. Wejście od strony morza wiedzie wąskimi, tajemniczymi przejściami po licznych schodach i tarasach, dzięki którym wspinamy się na wysoki klif, gdzie położona jest właściwa część ogrodu. Łącznie na 6,5 ha znajduje się około 3 tys. gatunków drzew, krzewów i kwiatów, w tym bardzo bogata kolekcja kaktusów (250 odmian), które bardzo dobrze rosną w łagodnym, nadmorskim klimacie.

W ogrodzie autorstwa włoskich architektów, którego budowle stanowią mozaikę różnych stylów, mi. gotyckiego, orientalnego czy antycznego odkrywamy ukryte ogrody tematyczne, źródełka, strumyki, tajemnicze zakątki pełne zieleni, bogate rabaty kwiatowe, a nawet spory wodospad. Z krawędzi klifu rozciąga się piękny widok na Morze Czarne i pozostałą część miejscowości Bałczik. W ogrodzie, w cieniu starych drzew znakomicie odpoczniemy od upalnej pogody, która jest nieodłącznym atrybutem wakacyjnej Bułgarii.

You might also like More from author

Leave A Reply