Angielska biblioteczka.

0

Biblioteczka domowa w wydaniu angielskiej rezydencji wiejskiej jest ciepła, przytulna i wypełniona rodzinnymi pamiątkami. To tutaj pani domu spędza najczęściej wieczory na czytaniu lub haftowaniu, na jej kolanach śpi włochaty terier a przy nodze  labrador o czarnej błyszczącej sierści.

Każdy dom lub mieszkanie powinno mieć taki kącik, gdzie można przez chwilę usiąść na wygodnym fotelu i odpocząć po długim dniu. Nie musi być to pomieszczenie ani duże, ani bogato zdobione – najważniejszym elementem biblioteki domowej są oczywiście półki lub regały na książki, dobre oświetlenie oraz wygodne miejsce do siedzenia.

W angielskiej rezydencji drewniane regały pomalowano na biały kolor i wypełniono kolorowymi książkami, starą porcelaną i rodzinnymi fotografiami. Biały regał komponuje się ze stylową obudową kominka i wygląda świetnie na tle pięknej tapety. Ta ciężka, ręcznie stemplowana tapeta,  pomimo swojej wzorzystości pasuje do reszty pokoju – ciemna zieleń nadaje mu spokojnej i poważnej atmosfery. Ogromne okno wychodzące na ogród zapewnia biblioteczce wystarczająco światła podczas dnia, a wieczorem oświetlają ją liczne lampy przykryte staromodnymi kloszami.

 Żywe kwiaty cięte lub doniczkowe są zawsze wspaniałym dodatkiem dla każdego pomieszczenia. Według angielskiej tradycji każda szanująca się pani domu potrafi wykorzystać roślinność do udekorowania swojego przestrzeni. W tym przypadku nie jest to trudne, ponieważ z biblioteki szklane drzwi prowadzą prosto do przylegającej do budynku oranżerii. Zimą królują tu storczyki oraz pointesecje, następnie do osłonek wstawiane są piękne kliwie i amarylisy lub bukiety tulipanów i gałązek kwitnących wiosną krzewów i drzew. Od lata do póżnej jesieni bibliotekę ozdabiają pelargonie domowe oraz odmiany o pachnących liściach i nietypowych kwiatach.

Przebywanie w tak urządzonej bibloteczce domowej to prawdziwa przyjemność dla jej właścicielki, rodziny oraz licznych gości.

You might also like More from author

Leave A Reply