Robimy sadzonki z dalii

0

Dalie potrafią zamienić każdy ogród lub skrzynkę balkonową w kolorową oazę. Są przez ogrodników bardzo lubiane ponieważ mają wiele zalet: kwitną od początku lipca aż do pierwszych jesiennych przymrozków, są odporne na choroby oraz szkodniki i świetnie nadają się do wazonu. Bardzo łatwo jest rozmnożyć je zarówno przez podział korzenia, jak i za pomocą ulistnionych sadzonek pobranych wiosną.

 

Bulwy dalii.

 

Krok 1 – kupujemy bulwy dalii:

Starajmy się zawsze wybrać zdrowe bulwy. Najlepiej kupować je w specjalistycznych szkółkach lub w sklepach ogrodniczych godnych zaufania. Po przyniesieniu ich do domu postarajmy się jak najwcześniej posadzić je do indywidualnych doniczek i ustawić w ciepłym, jasnym miejscu – w ten sposób podpędzimy pędy dalii, które wkrótce będą naszymi sadzonkami.

 

Sadzonki dalii.

 

Krok 2 – pobieramy sadzonki:

Gdy z pąków widocznych na bulwach i głównej łodydze dalii wykształcą się ulistnione pędy o długości około 10cm, to nadszedł czas pobrać sadzonki (zobacz zdjęcie powyżej). Za pomocą ostrego noża odcinamy pędy i robimy z nich sadzonki w podobny sposób jak w przypadku ulistnionych sadzonek pelargonii. Jeśli się uda to możemy zrobić tak zwaną „sadzonkę z piętką” czyli odciąć z sadzonką kawałeczek bulwy (widoczne na zdjęciu).

 

Sadzonki dalii.

 

Krok 3 – ukorzeniamy sadzonkę:

Odpowiednio przyciętą sadzonkę wkładamy delikatnie do ukorzeniacza a następnie umieszczamy w przygotowanym wcześniej podłożu, które musi być bardzo dobrze przepuszczalne. Koniecznie trzeba ‘rozluźnić’ podłoże z worków kupowane w sklepach grysem lub gruboziarnistym piaskiem w proporcji 1:1, w przeciwnym razie sadzonki za dzień lub dwa zgniją.  

 

Sadzonki dalii.

 

Krok 4 – … i na koniec:

Doniczkę lub tackę z sadzonkami należy podlać, opisać  i umieścić pod przykrywką propagatora lub w przezroczystym woreczku foliowym, które po pokazaniu się korzonków zdejmujemy. Rośliny ustawiamy na dobrze naświetlonym parapecie, w ogrzewanej szklarni lub ogrzewanym inspekcie. Sadzonki powinny przyjąć się w przeciągu paru tygodni i szybko wypełnić doniczki korzeniami – wtedy koniecznie trzeba je przesadzić do indywidualnych doniczek pojemności około 1l, a w drugiej części maja – do ogrodu.

A bulwy ‘matki’ można spokojnie pozostawić w donicy – szybko wyrosną nowe pędy, które możemy wysadzić do ogrodu lub pobierać kolejne sadzonki.

You might also like More from author

Leave A Reply