Smaczna tarta szpinakowa – sprawdzony przepis
Sezon na szpinak panuje przez cały rok. Wiosną i jesienią zrywamy liście tradycyjnego szpinaku z ogrodu, latem z powodzeniem zastępuje go szpinak nowozelandzki. Zimą korzystamy ze szpinaku mrożonego, którego właściwości odżywcze są również bardzo dobre – ponieważ mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie nietrwałych warzyw.
Dzięki temu również tarta szpinakowa może być częścią menu o każdej porze roku. Nadaje się nie tylko na rodzinne posiłki, ale również na bardziej uroczyste spotkania. Wtedy potrawę możemy przygotować dzień wcześniej, a przed podaniem tylko podgrzać w piekarniku. Jeśli tartę pieczemy częściej, to warto jednorazowo przygotować więcej ciasta, podzielić je na odpowiednie porcje i zamrozić – wtedy przygotowanie kolejnych posiłków zajmie znacznie mniej czasu.
Ciasto półkruche
1,5 szklanki mąki
15 dag masła
1 żółtko
3 łyżki gęstej śmietany
0,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
Szpinak świeży lub mrożony około 50 dag
Łyżeczka masła
15 dag sera typu feta
Pieprz, sól
2 jaja
150-200 ml śmietany 12 % lub 18%, kwaśnej
2 ząbki czosnku
Sól, pieprz
Sos pomidorowy
30 dag pomidorów z puszki lub świeżych, bez skórki, lekko podduszonych
Ząbek czosnku
Sól, pieprz lub mielone albo świeże papryczki chilli
Przygotowanie
Składniki na ciasto mieszamy i dokładnie zagniatamy do uzyskania jednolitej masy. Zawijamy w folię i odkładamy do lodówki.
Szpinak dusimy przez około 10 minut na maśle, dodając pieprz i trochę soli – pamiętamy, że solankowy ser typu feta (który później domieszamy do szpinaku) zawiera sporo soli – więc musimy uważać, aby łączna dawka soli nie była za duża. W czasie duszenia musimy dobrze odparować szpinak, a jeśli wciąż będzie miał sporo wody, trzeba ją odsączyć. Po przestudzeniu masy szpinakowej mieszamy ją z pokruszonym serem.
Składniki „wypełniacza” miksujemy z niewielką ilością soli i pieprzu.
Ciasto wałkujemy na grubość około 5 mm i wykładamy nim natłuszczoną formę (np. ceramiczną lub tortownicę o średnicy 26-28 cm). Rozkładamy masę szpinakowa (najlepiej niezbyt równo – żeby tu i ówdzie warstwa szpinaku była grubsza). Zalewamy „wypełniaczem” i wstawiamy na około 40 min do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni C. Kilka minut przed zakończeniem pieczenia posypujemy powierzchnię tary startym parmezanem.
Składniki na sos pomidorowy miksujemy. Do tej tarty bardzo dobrze pasuje sos w wersji ostrej – z papryczkami chilli.
Tartę podajemy z sałatą przyprawioną sosem vinegret