Chelsea Flower Show 2014 – zapowiedzi
W dniach 20-24 maja 2014 odbędzie się kolejna wystawa Chelsea Flower Show – poniżej propozycje projektantów przygotowane na to doroczne święto ogrodów.
Zbliżające się Chelsea Flower Show niesie dla wielbicieli ogrodów mnóstwo inspiracji, na pewno możemy spodziewać się japońskich aranżacji, które co roku zachwycają publiczność. Pojawi się więc na pewno Kazuyuki Ishihara z ogrodem nawiązującym do piękna azjatyckiego krajobrazu, a także Shuko Noda, projektant, którego aranżacja spodoba się miłośnikom imari (japońskiej porcelany). Nie zabraknie również nazwisk, które bywalcom wystawy są dobrze znane. Tacy designerzy, jak Cleve West, Adam Frost lub Luciano Giubbilei są już legendą show. 101 wydanie wystawy to także powiew świeżości w postaci takich talentów, jak Charlotte Row (popularna kreatorka ogrodów na londyńskich dachach) bądź Hugo Bugg, dwudziestoparolatek, który od kilku lat w branży zielonej odnosi spore sukcesy.
Chelsea 2014 śmiało polecić można zwolennikom ogrodów formalnych i topiarów. Przypomniany nieśmiało przed dwu laty trend obecnie ma się doskonale, a zaprezentują go między innymi Cleve West i Tommaso del Buono.
Nie sposób przedstawić wszystkich aranżacji, ale wybrane przez nas projekty są dowodem na to, że Chelsea Flower Show mimo ponad stu lat nie zestarzało się i wciąż ma wiele do zaoferowania.
Oto pomysły na ogrody w nowym sezonie:
„The Brewin Dolphin Garden” – Matthew Childs
Cisza, spokój i świeżość poranka są motywami przewodnimi tego współczesnego ogrodu, który został zaprojektowany z myślą o parze, szukającej wytchnienia po ciężkim dniu pracy. Bujne nasadzenia reprezentują bogatą paletę żółci, bieli i zieleni. Nad trawami i paprociami dominują brzozy nadrzeczne, klony oraz szydlice japońskie.
Matthew Childs ma za sobą sukcesy na Hampton Court Palace Flower Show. Popularnością cieszyła się również jego japońska aranżacja na Jacksons Show Gardens w 2010 roku. Na wystawie Chelsea wystąpi po raz pierwszy.
„The Telegraph Garden” – Tommaso del Buono
Tradycyjny styl włoskiego ogrodnictwa w nowoczesnej odsłonie, z roślinnością typową dla flory Północnych Włoch.
Limonkowe zielenie, głęboki błękit oraz róż to kolory przeważające w aranżacji. Z przykładowych nasadzeń odnajdziemy tu wawrzyny szlachetne, platany klonolistne oraz obowiązkowe w ogrodach formalnych – bukszpany wiecznie zielone.
„The Homebase Garden: Czas na Refleksję” – Adam Frost
Ze wspomnieniami oraz czasem na refleksję powraca znany designer Adam Frost, który w projekcie nawiązuje do wiejskiego krajobrazu – dzikiej natury, wody i kamienia. Jego aranżacja to ogród rodzinny, który powstanie w oparciu o naturalne materiały, takie jak miedź, drewno i wymieniony wcześniej kamień. Charakterystycznym elementem całej kompozycji jest dach altanki obsadzony wrzosami.
„The M&G Garden” – Cleve West
Na wystawie nie zabraknie zdobywcy siedmiu złotych medali z poprzednich edycji, czyli Cleve’a Westa. Tym razem projektant powraca z nowatorską interpretacją rajskiego ogrodu, w którym przedstawi ponadczasowe aspekty starożytnych aranżacji wpisanych w kanon brytyjskiego ogrodnictwa.
W projekcie można dostrzec nawiązania do tradycyjnych ogrodów Persji, Grecji i Włoch oraz odniesienia do czterech pierwiastków – ziemi, wody, ognia i powietrza. Motywem centralnym ogrodu jest fontanna otoczona drzewami.
„RBC Waterscape Garden: W Objęciach Deszczu” – Hugo Bugg
Projekt sponsorowany przez Królewski Bank Kanady, jest współczesnym ogrodem z praktycznymi rozwiązaniami zarządzania gospodarką wodną w architekturze krajobrazu.
Ogród „W Objęciach Deszczu” to także znamienna dla dzisiejszych aranżacji kolorystyka – błękity, żółcie oraz limonkowe zielenie w postaci irysów i wilczomleczy.
Hugo Bugg w 2010 roku został okrzyknięty młodym talentem brytyjskiego ogrodnictwa. 26-latek ma już na swoim koncie kilka medali z wystaw w Hampton i Tatton. W 2012 jego formalny ogród z Burton-Bradstock został wyróżniony przez Stowarzyszenie Projektantów Ogrodów (SGD). Na Chelsea Flower Show zaprezentuje swój talent po raz pierwszy.
„75 lat ogrodów na dachu w Kensington” – David Lewis
Ogród z kategorii „Artisan” upamiętniający rocznicę powstania ogrodów na dachu w londyńskim Kensington. Projekt inspirowany ogrodem hiszpańskim, stworzonym przez Ralpha Hancocka w 1936 roku, odzwierciedla piękno śródziemnomorskiego krajobrazu – aromatyczne zioła, winorośle oraz oliwkowe drzewka (po wystawie rośliny trafią do ogrodów w Kensington).
Ta aranżacja to również przykład tego, w jak niebanalny sposób można zagospodarować niewielką przestrzeń zewnętrzną, na przykład miejsce na dachu budynku.