Zakładamy angielską rabatę – część III
Młode rośliny
W pierwszym sezonie po posadzeniu rośliny są najbardziej narażone na negatywne działanie suszy. Jeśli wiosna oraz lato są bezdeszczowe lub gorące, to koniecznie należy podlewać nowe rośliny, aby ułatwić im aklimatyzację na nowym miejscu. Gdy umożliwimy im mocny start, to kolejne sezony powinny być dla nich o wiele łatwiejsze, nawet gdy warunki klimatyczne będą ciężkie.
Wiele roślin zarówno nowych, jak i rosnących na rabacie latami, będzie potrzebowało podwiązania do odpowiednich podpórek, które mogą być ładnym dodatkiem do rabaty. Do zrobienia podpórek dla roślin jednorocznych oraz bylin (np. ostróżek) często wykorzystuje się naturalnie wyglądające wigwamy z gałązek leszczyny, derenia, wierzby oraz brzozy. Krzewy, róże oraz pnącza będą wymagały mocniejszych konstrukcji, które wykonać można z drewna lub metalu.
Nawożenie i ściółkowanie rabaty
Wiosną koniecznie należy dokarmić rośliny na rabatach, aby dodać im sił do przebudzenia się, zdrowego rozwoju i kwitnienia. Najlepiej jest rozrzucić wśród bylin granulowane odchody kurze lub granulowany obornik – nawozy te są ekologiczne i ogólnodostępne w sklepach ogrodniczych. Jeśli uda nam się kupić mielone rogi lub mączkę kostną, to takim nawozem najlepiej jest podsypać wiosną drzewka i krzewy – w porównaniu z granulowanym obornikiem i odchodami kurzymi rozkłada się o wiele wolniej i starcza większym roślinom na cały sezon.
Byliny, rośliny jednoroczne i rośliny cebulowe, które mocno kwitną lub powtarzają w ciągu lata kwitnienie (np. dalie, ostróżki, kocimiętki, itd) należy podsypać granulowanym nawozem jeszcze raz na początku sierpnia.
Aby zapobiegać nadmiernemu zachwaszczaniu stosujemy regularne ściółkowanie. Wiosną lub jesienią rozkładamy na powierzchni rabaty kompost, ziemię liściową lub przekompostowany obornik – takie zabiegi znacznie poprawią zasobność gleby, a także pomogą zatrzymać w niej większe ilości wilgoci.
Pielęgnacja roślin
Większość bylin oraz roślin cebulowych należy regularnie dzielić. Ich przerośnięte bryły korzeniowe często hamują odpowiednie kwitnienie. Wykopujemy karpy i dzielimy je co 3-4 lata w zależności od rodzaju i wielkości rośliny. Najlepszą na to porą jest jesień lub lato – niegdy nie w porze kwitnienia.
Regularnie ogławiamy rośliny kwitnące czyli usuwamy przekwitnięte kwiatowstany, ponieważ gdy rośliny wytworzą owoce a później nasiona – to ich kwitnienie się zakończy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ POZOSTAŁE CZĘŚCI SERII:
1. Zakładamy angielską rabatę – część I PROJEKTOWANIE
2. Zakładamy angielską rabatę – część II WYBÓR ROŚLIN