Wystawa kwiatowych prac dyplomowych na SGGW

0

4 i 5 września 2013 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prezentowane były prace dyplomowe absolwentów podyplomowego studium florystyki. Wykonane przez świeżo upieczonych florystów kompozycje kwiatowe to w zasadzie małe dzieła sztuki, których ostateczny wygląd zależy nie tylko od umiejętności technicznych (których można się nauczyć), ale chyba bardziej od wrodzonej umiejętności tworzenia rzeczy pięknych i jednocześnie niebanalnych.

Zastosowane przez florystów formy były bardzo zróżnicowane. Od  niewielkich, słodkich bukietów dla panny młodej po rozległe, dwumetrowe kompozycje, raczej nieużytkowe, ale zaskakujące pomysłem: jak np. kontrastowe połączenia bukietów z drewnianymi skrzynkami czy kłodą surowego drewna. W kilku pracach pojawił się motyw zaproszenia do stołu – poprzez wkomponowanie w prezentowaną pracę filiżanek do kawy lub kieliszków z winem. W innych kompozycjach użyto abstrakcyjnych form wykonanych z papieru, metalu drewna lub tekstyliów, które stanowiły tło lub uzupełnienie dla ułożonych roślin.

Wykorzystany materiał roślinny, to praktycznie wszystko, co można znaleźć w szklarniach, ogrodach, szkółkach czy w naturze. A więc dostojne, kwiaciarniane kwiaty cięte, trawy, kwiaty łąkowe, rośliny doniczkowe (np. wrzosy i złocienie), sukulenty, a nawet ogrodowy …koperek.

Moi faworyci? To niewielki bukiet w jaskrawych kolorach ułożony z kwiatów prawdziwych i …papierowych, który znakomicie wyglądał na mocnym, różowym tle.

wystawa na SGGW

I ażurowa kompozycja z samych główek kwiatowych zawieszona jakby na niewidzialnej pajęczynie na kremowym tle solidnej, marmurowej ściany przy wejściu do Auli Kryształowej SGGW.

wystawa na SGGW

 

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

Następna wystawa już za rok. Właśnie trwa nabór na kolejną edycję studium florystycznego.

You might also like More from author

Leave A Reply