Własny domek letniskowy. Budowa czy kupno?

0

Własny domek letniskowy stał się ostatnimi czasy bardzo pożądaną formą spędzania wolnego czasu. Jest to związane z tym, iż na własnej działce można odpoczywać przez cały rok, niezależnie od ograniczeń związanych z otwarciem obiektów na wynajem. Do wyboru są dwie opcje: zakup gotowego domu lub budowa domku letniskowego. Każda z tych opcji posiada wady i zalety.

Zakup gotowego domku jest szybką opcją, ale kupujemy budynek, który niekoniecznie będzie dopasowany do naszych potrzeb. Budowa domku letniskowego, jest opcją długoterminową i wymaga podjęcia kilku ważnych decyzji, w tym wybór projektu domku letniskowego. Przed wyborem projektu gotowego warto przemyśleć kilka kwestii, tak aby wybrany projekt domu spełniał wszystkie nasze wymagania

Wady i zalety projektu domku letniskowego

Jeżeli decydujemy się na budowę domku letniskowego, projekt domu jest niezbędny. Można zdecydować się na projekt indywidualny lub wybrać spośród gotowych projektów domów letniskowych. Wybór projektu z bogatej oferty jednej z pracowni architektonicznej jest na pewno tańszy oraz pozwoli na szybką jego realizację. Należy przy tym pamiętać, iż w gotowym projekcie również można wprowadzać zmiany, tak aby dopasować dom do własnych potrzeb.

Własny domek letniskowy to niewątpliwie zaleta, która wiąże się jednak z dodatkowymi obowiązkami. Jednym z nich jest koszt budowy oraz późniejszej eksploatacji budynku. Jako właściciele domu musimy dbać zarówno o należyte utrzymanie budynku, jak również o jego otoczenie. Biorąc jednak pod uwagę koszt rodzinnych wyjazdów wakacyjnych, wydatek ten zwróci się w ciągu kilku lat. Możemy przyśpieszyć ten proces, gdy zdecydujemy się na częściowy wynajem domku. Jest to jedna z zalet posiadania własnego domku letniskowego, zwłaszcza w okresie gdy nie będziemy z niego korzystać. Podsumowując, budowa domku letniskowego ma zdecydowani więcej zalet niż wad. Najważniejsze z nich to:

– niewysoki koszt zakupu gotowego projektu domku letniskowego,

– projekt jest dostosowany do potrzeb właścicieli,

– własna, prywatna przestrzeń,

– podwórko do spędzania wolnego czasu dla dzieci,

– niewysokie koszty urlopu,

– możliwość wynajmu domku, gdy jest niewykorzystywany.

Domek sezonowy czy całoroczny

Przed wyborem projektu, musimy zdecydować, czy dom będziemy użytkowali sezonowo, czy przez cały rok. Od tej decyzji zależy między innymi rodzaj ogrzewania budynku oraz grubość izolacji ścian zewnętrznych. W projekcie domku letniskowego, który ma być użytkowany tylko w sezonie letnim nie musimy martwić się o jego ogrzewanie. Rekreacyjny kominek będzie wówczas wystarczającym źródłem ciepła do ogrzania się w chłodniejsze wieczory. W ciepłe dni większość czasu spędzamy na zewnątrz, dlatego też istotny jest taras lub weranda do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wnętrze służy wówczas do zaspokojenia podstawowych potrzeb i nie wymaga dużych powierzchni. W przypadku, gdy chcemy korzystać z domu letniskowego cały rok, musimy zadbać o właściwe ogrzewanie domu. Układ wnętrz powinien być również dostosowany do wypoczynku całej rodziny. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń jest niezbędna, gdy spędzamy dużą ilość czasu w środku. Przy wyborze projektu domku letniskowego należy wziąć pod uwagę budżet, którym się dysponuje. Domki sezonowe będą tańsze w budowie i użytkowaniu niż domy całoroczne. Jest to związane z ilością materiałów służących do ocieplenia budynków, jak również kosztem samego ogrzewania i utrzymania budynku.

Domek drewniany, murowany, a może z bali

Największą popularnością cieszą się drewniane domki letniskowe. Mają one swój unikalny klimat i kojarzą się z wypoczynkiem w zgodnie z naturą. Jedną z zalet technologii szkieletowej jest fakt, iż drewniane ściany zewnętrzne gwarantują bardzo dobrą izolację termiczną. Latem chronią budynek przed przegrzaniem, zaś zimą utrzymują ciepło w środku. Dużym zainteresowaniem cieszą się również domy z bali. Dzięki dodatkowej izolacji termicznej, dom z bali łatwo przekształcić w dom niskoenergetyczny. Do jego ogrzewania należałoby wówczas wykorzystać odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Nie bez przyczyny mówi się, iż zadbany dom z bali może służyć przez wiele lat. Wśród popularnych rozwiązań można także znaleźć inne materiały. Nieduże, murowane domki letniskowe, również mają swoich zwolenników. Prosta bryła budynku z dwuspadowym dachem to główne cechy charakterystyczne takich domków. Warto wówczas zdecydować się na dodatkowe elementy dekoracyjne, które urozmaicą budynek. Mogą to być drewniane okiennice, pergola lub weranda. Wybierając projekt domu letniskowego warto zadbać nie tylko o funkcjonalność, ale również o estetyczny wygląd budynku.

Projekty domków letniskowych do 35 m2

Zgodnie z polskim prawem budowlanym można wybudować dom do 35 m2 bez pozwolenia na budowę. Do wybudowanie domu letniskowego o powierzchni zabudowy do 35 m2, projekt architektoniczny jest niezbędny, ale wymaga jedynie zgłoszenia budowy. Niewielka powierzchnia zazwyczaj jest wykorzystywana w projektach z poddaszem użytkowym lub z antresolą. Tego typu dom jest nie tylko prosty w budowie, ale również funkcjonalny i wygodny. Mały dom nie musi być nudny. Niedużym kosztem można stworzyć oryginalne miejsce do odpoczynku dla całej rodziny, niezależnie od pory roku.

You might also like More from author

Leave A Reply