Wielkanocne dary przepiórki

0

Ze starych papirusów i przekazów wynika, iż  zarówno Piramidy Egipskie jak i Chiński Mur zbudowane zostały dzięki bogatym w zasoby odżywcze jajom przepiórczym. Okazuje się, że poza ciekawym wyglądem ich żółtka mają wyjątkowo dużo witamin. Tak więc podczas tegorocznej Wielkanocy nie ograniczajmy się jedynie do jaj kurzych, urozmaićmy nasze stoły małymi nakrapianymi i bardzo smacznymi jajeczkami przepiórczymi.

Przepiórcze fakty

Przepiórka jest przyjacielem człowieka już około 4000 lat. W cywilizacjach wschodnich hodowano je na farmach dla smacznych jaj i delikatnego smaku mięsa. Przodek dzisiejszej przepiórki polnej podobno pochodzi z Chin.  W przciwieństwie do kur, przepiórki świetnie potrafią latać. Są zaliczane do ptaków migrujących, potrafią przemierzać ogromne obszry pomiedzy Afryką a Europą Zachodnią. W podróży pomagają im sprzyjające wiatry i prądy powietrzne, dzięki którym swobodnie szybują setki kilkometrów.

Jedzmy przepiórcze jaja

Te małe, nakrapiane jajeczka o intensywnym smaku można dostać prawie w każdym sklepie spożywczym. Ich ogromną zaletą jest to, iż przepiórki niemal nie chorują. Mają więcej żółtka, mniej tłuszczu i często wykorzystuje się je w diecie dzieci uczulonych na białko kurze. Jedno kurze jajko można zastąpić trzema, czterema przepiórczymi. Zawierają także stanowczo mniej cholesterolu, posiadają aminokwasy i szereg witamin oraz minerałów: wapń, fosfor, magnez, potas, żelazo, cynk, witamina A, witamina B, karoten. Polecane są chorym na astmę, cukrzycę, choroby wątroby i nerek oraz anemię. Najprostszym sposobem jest podawanie ich ugotowanych na miękko (czas gotowania 1,5 min.) lub na twardo (3–4 minuty). Ich smak jest słodszy i bardziej intensywny niż jaja kurze, a cena wynosi około 40 gr/szt. Można również wykonać z nich tradycyjnie jajecznicę, ale tu potrzeba będzie około 8 jajek na osobę. Tradycyjnie podczas Wielkanocnych posiłków przepiórcze jaja podaje się ugotowane na twardo wraz z solą smakową (na przykład ziołową, czosnkową lub selerową) lub „dipem”.

Jaja po Egipsku z DUKKAH

Przepiórcze jaja są jednym z najbardziej ulubionych snaków kupowanych przez Egipcjan. Często podawane są z tak zwanym DUKKAH, który łatwo jest wykonać samemu.

 

Przepis

SKŁADNIKI DLA 8 OSÓB (potrawa wegetariańska)

• 24 jajka przepiórcze

• miseczka z sólą morską

• 30g orzeszków laskowych

• 1 łyżka nasion kminku

• 1 łyżka nasion kolendry

• 25g pestek sezamu

• marynowane papryczki i oliwki

 

1. Rozpocznij od szybkiego podsmażenia  wszystkich nasion i pestek oraz orzeszków na suchej patelni (bez tłuszczu) aż zacznie się z nich wydobywać bogaty zapach orientu. Następnie wszystko ostudź i delikatnie zmiel lub rozetrzyj. Wsyp do miseczki.

2. Gotuj przepiórcze jajeczka przez 3 minuty, a następnie obmyj zimną wodą aby nie były zbyt gorące. Wrzuć do miseczki. Podawaj wraz z mieszanką DUKKAH i solą morską. Pozwól aby goście sami obierali swoje jajeczka, zamaczali je w DUKKAH i soli. Podawaj również z napojami oraz marynowaną papryczką i oliwkami.

You might also like More from author

Leave A Reply