Układamy adwentowy wianek z poinsecji

0

Na całym świecie 12 grudnia obchodzony jest Dzień Poinsecji, święto niezwykłej, zimowej rośliny powszechnie znanej jako gwiazda betlejemska. W Stanach Zjednoczonych od dawna celebruje się to święto, wręczając bliskim oraz przyjaciołom gwiazdę betlejemską. Tym miłym gestem wywołuje się uśmiech, wyraża sympatię, wdzięczność lub sprawia miłą niespodziankę. To sprawia, że zwyczaj ten zyskuje na popularności również w Polsce.

Podarujmy więc komuś lub sobie w prezencie tę piękną roślinę, która wygląda również ślicznie w aranżacjach świątecznych. Oto propozycja wykonania wianka adwentowego na stół:

 

Kompozycja z poinsecjami na stół.

Przygotowanie materiałów do wykonania eleganckiej kompozycji z poinsecjami. Fot. www.stars-for-europe.info

 

Krok 1.

Zbieramy wszystkie potrzebne do wykonania kompozycji materiały. Jeśli nie mamy specjalnego podkładu z gąbką Oasis, to można samemu przygotować coś podobnego z pokrojonych gąbek Oasis ułożonych na okrągłym talerzu. Pamiętajmy, aby talerz lub pojemnik, na którym układamy aranżację całkowicie zasłonić – przy wykonaniu naszego wianka wykorzystujemy w tym celu błekitny filcowy materiał. Z tego samego materiału można zrobić delikatne kwiatki, które później użyjemy do dekoracji wianka – najłatwiej jest je wykonać za pomocą gorącego kleju. Dodatkowo zaopatrzmy się we wszelkiego rodzaju ozdóbki i 4 świece pasujące kolorystycznie do aranżacji i oczywiście kwiaty poinsecji. Zawsze pamiętajmy o obfitym namoczeniu gąbki Oasis przed użyciem jej.

Krok 2.

Na początku gąbkę Oasis wypełniamy tzw. tłem, czyli igliwiem, mchem lub gałązkami zimozielonych roślin. Wszystkie elementy żywe wbijamy do wilgotnej gąbeczki, dekoracje i suche dodatki mocujemy za pomocą drucików.

 

Krok 3.

Dodajemy kwiaty poinsecji, które możemy kupić w większości sklepów w okresie świątecznym – jeśli posiadamy jedną dużą roślinę, to odcinamy poszczególne kwiatostany za pomocą sekatora. Pomiędzy poinsecjami pozostawmy 4 miejca na świeczki.

 

Krok 4.

Ostatnimi dekoracjami powinny być te największe, w naszym przypadku są to duże filcowe śnieżynki. Każda śnieżynka jest wbita do gąbki za pomocą ozdobnej szpilki z perłową główką.

 

Kompozycja z poinsecjami na stół.

Na samym końcu dodajemy do wianka adwentowego świece. Fot. www.stars-for-europe.info

 

Krok 5.

Na samym końcu wbijamy do naszego wianka 4 świece. Jeśli układacie kolorowy, świąteczny wianek, to mogą być one w kolorze czerwonym, zielonym lub złotym. Do naszej eleganckiej, spokojnej kompozycji najbardziej pasują białe. Jeśli nie dysponujecie plastikowymi końcówkami dla łatwego umieszczania świec w gąbce Oasis – to wystarczy świeczki zaostrzyć lub przykleić do nich za pomocą mocnej taśmy klejącej 3 wykałaczki. Kompozycja gotowa!

 

A wiecie, że …

Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska Joela Poinsetta, pierwszego ambasadora USA w Meksyku, dyplomaty i miłośnika roślin, który około 200 lat temu sprowadził ją do Stanów Zjednoczonych. To właśnie na jego cześć amerykański Kongres ustanowił w połowie XIX Dzień Poinsecji przypadający na 12 grudnia – dzień śmierci Poinsetta.

You might also like More from author

Leave A Reply