Tulipany strzępiaste – sadź jesienią, aby zakwitły na wiosnę

0

Tulipany to rośliny, które najlepiej sadzić w grupach. Wtedy są najbardziej efektowne, wnoszą do ogrodu silny akcent kolorystyczny i sprawiają, że nie możemy oderwać oczu od niezwykłych kompozycji kwiatowych.  Efekty  barwne najlepiej oglądać z daleka, ale na niektóre tulipany koniecznie popatrzmy z bliska. Do tej grupy zaliczamy tulipany strzępiaste, które zadziwiają koronkowymi wzorami na krawędzi płatków. Hodowcom udało się osiągnąć wspaniale efekty i pośród dostępnych odmian mamy tulipany we wszystkich barwach, jedno i wielokolorowe, pojedyncze, a nawet pełne. I w każdym przypadku zachwyca nas efekt „oszronienia” – czyli delikatne, barwne igiełki jakby przyklejone do brzegów płatka.

Pojedyncze tulipany strzępiaste

Do najwspanialszych, strzępiastych piękności bez wątpienia zaliczyć możemy jednobarwne odmiany: intensywnie czerwoną Valery Gergiev, śnieżnobiałą Estafette  i żółtą Hamilton. To bardzo  eleganckie kwiaty w czystych i głębokich barwach.  Dzięki oszczędnej kolorystyce łatwo je skomponować z innymi roślinami kwitnącymi akurat w ogrodzie.

tulipany strzępiaste

Wielokolorowe tulipany strzępiaste

Jeśli jeden kolor kwiatu  to za mało, to też nie ma problemu. Odmiany dwubarwne, o kontrastowych i jednocześnie strzępiastych krawędziach też są dostępne. Wśród tych piękności wyróżniają się: biało – fioletowy Cummins, czerwono-żółty Fabio i różowo-pomarańczowa Lambada.

tulipany strzępiaste

Pełne tulipany strzępiaste

I wreszcie tulipany pełne, wielopłatkowe i jednocześnie strzępiaste. To nowości ostatnich lat. Ale odmian jest już dużo – bo hodowcy zauważyli, że ten typ kwiatów bardzo spodobał się ogrodnikom. Które najpiękniejsze? Może czerwono-żółty Złoty Pył (Gold Dust), albo cytrynowe Egzotyczne Słońce (Exotic Sun), albo pastelowy Queensland?

tulipany strzępiaste

Do własnego ogrodu wybierzmy te, które nam się najbardziej podobają, kierując się ważną zasadą, że na rabatach lepiej sadzić mniej odmian, ale za to więcej cebulek z jednej odmiany – bo wtedy łatwiej osiągnąć poczucie ładu i harmonii na kwiatowych rabatach.

A po cebulkowe piękności zapraszamy do SklepuNaOgrodowej.

Sklep Na Ogrodowej

You might also like More from author

Leave A Reply