Słoneczna jeżówka

0

Kochająca słońce jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) jest łatwą w utrzymaniu byliną o wdzięcznych, „rumiankowych” kwiatach. Dziko rośnie w centralnej części kontynentu Północnoamerykańskiego. Tolerancyjna na chłody i odporna na choroby stanowi niemal idealną roślinę dla każdego, niezbyt formalnego ogrodu. Na glebie zasobnej w składniki odżywcze znakomicie się rozrasta, tworząc gęste bukiety kwiatów. Kwitnie bardzo długo, bo od lipca do października. Jej kwiaty, pełne aromatycznego nektaru, wabią motyle, pszczoły i trzmiele. Dekoracyjna może być nawet zimą, jeśli pozostawimy na rabacie przekwitłe główki kwiatostanów. Skorzystają na tym także ptaki, które chętnie posilają się nasionami jeżówki.

Sklep Na Ogrodowej

Typowymi barwami dla jeżówki są delikatny róż oraz biel i kwiaty takiego właśnie koloru najczęściej spotykamy na rabatach.  Ostatnie lata przyniosły jednak prawdziwą eksplozję nowych odmian jeżówki. Hodowcy prześcigają się w prezentacji roślin w niespotykanych do tej pory kolorach. Pojawiły się jeżówki o czerwonych, żółtych, pomarańczowych czy seledynowozielonych płatkach. Niektóre są nawet dwukolorowe. Zmianom podlega także kształt kwiatów. Typową kolczastą, jeżówkową główkę zbudowaną z kwiatów rurkowych zastępują płatki ułożone w kształcie pomponów. Nowe odmiany prezentowane na targach i wystawach przyciągają oczy i rozbudzają wyobraźnię. Czy się sprawdzą na rabatach i będą równie trwałe i odporne jak ich dzikie kuzynki, okaże się w ciągu najbliższych lat.

 

Fot. angielskieogrody.com

 
Sadząc jeżówki wybierajmy miejsca słoneczne, na glebie żyznej, przepuszczalnej  i wilgotnej o odczynie lekko alkalicznym lub obojętnym. Jedynie odmiany zbliżone do form dzikich tolerują suche siedliska. Wiosną obsypujemy rośliny  kompostem. Latem obrywamy przekwitłe kwiatostany, aby pobudzić roślinę do tworzenia nowych pąków. Jeżówkę rozmnażamy przez wiosenny wysiew nasion lub podział rozrośniętych kęp wiosną lub jesienią. W tym drugim przypadku mamy pewność, że nowe jeżówki powtórzą cechy rośliny matecznej.

Zobacz także:

Jeżówka lubi towarzystwo

Rudbekia i jeżówka – kwiaty amerykańskiej prerii

 

You might also like More from author

Leave A Reply