Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

0

Każdy z nas lubi czasami zapomnieć o codziennych problemach i zanurzyć się w tajemniczą przeszłość. Zajrzeć przez okno do wnętrza stuletniej chałupy lub dworku, aby zobaczyć jak uwijają się kolorowo ubrane gospodynie. Posłuchać gęgania gąsek, poczuć zapach końskiej grzywy … podejrzeć jak w stodołach i ogrodach warzywnych krzątają się krzepcy gospodarze. To wszystko jest możliwe właśnie na terenie wdzydzkiego skansenu, który wygląda pięknie i ciekawie przez cały rok.  Wystarczy troszkę wyobraźni – resztę zapewnia muzeum.

Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanym czepców, obrazów malowanych na szkle oraz ceramiki.

 

 Skansen we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. K Bellingham

 

Obecnie  skansen zajmuje 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń, zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – 49 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

 

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. K Bellingham

 

Informacje dotyczące dojazdu oraz godzin otwarcia skansenu znajdują się TUTAJ.

 

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. K Bellingham

You might also like More from author

Leave A Reply