Skansen w Ciechanowcu – warto zobaczyć!

0

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu to bardzo dobre miejsce na weekendową wyprawę. Zlokalizowane na terenie zespołu pałacowo-parkowego z połowy XIX wieku (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich), stanowi wspaniały, pełen zieleni teren do rodzinnych spacerów.

W pełnym starych drzew parku krajobrazowym umieszczono 44 zabytkowe obiekty architektury drewnianej, pochodzące z okolicznych wsi. Pokryte strzechą, pełne uroku  wiejskie chaty otoczone ogrodami, dostojne dworki szlacheckie,  a także stodoły, obory i inne budynki gospodarcze można zwiedzać także od wewnątrz, oglądając ich tradycyjne, historyczne wyposażenie. Na terenie Muzeum znajduje się również młyn wodny, wiatrak oraz bogata ekspozycja zabytkowych maszyn rolniczych. Zwiedzający mogą także obejrzeć spory ogród ze zbiorem roślin zielarskich. W zagrodach hodowane są zwierzęta gospodarskie.

Patronat merytoryczny nad Muzeum, na podstawie umowy porozumienia sprawuje Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Muzeum współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim oraz z wieloma placówkami naukowymi i muzealnymi w kraju np. Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Techniki w Warszawie, z muzeami w Łomży i Białymstoku.

Na terenie Muzeum odbywają się różnorodne imprezy tematyczne, są to m in. „Niedziela Palmowa – Konkurs Palm Wielkanocnych”, „Podlaskie Święto Chleba”, „Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich”, podczas których przenosimy się w czasie oglądając pracę dawnych rolników i rzemieślników, a także poznając obyczaje panujące na wsi mazowieckiej w poprzednich wiekach.

Więcej informacji na stronie Muzeum.

You might also like More from author

Leave A Reply