Sadzimy żywopłot z cisa
Strzyżony żywopłot z cisów jest jednym z najbardziej eleganckich. Intensywnym kolorem oraz szlachetnym wyglądem nie dorówna mu żaden inny żywopłot zimozielony. Nie bez powodu więc to właśnie żywopłot cisowy spotyka się najczęściej w ogrodach angielskich oraz zabytkowych założeniach na terenie naszego kraju – również przy nasadzeniach labiryntów. Może stanowić doskonałe tło dla pozostałych roślin, ładną zieloną ścianę dzielącą ogród na oddzielne ‘pomieszczenia’ oraz efektowną osłonę od kurzu i zgiełku. Ciekawostką jest, iż w miejscowości Henryków Lubański na Dolnym Śląsku rośnie najstarszy cis w Europie Środkowej – jego wiek szacowany jest na około 1300 lat! Niestety niektóre z jego gałęzi ucierpiały w roku 1813 za sprawą kozackiej szabli oraz podczas wichury w roku 1989 – do tego czasu średnica jego pnia wynosiła aż 5m.
Na żywopłoty szczególnie polecany jest cis pośredni (Taxus x media) w odmianie ‘Hicksii’, który jest mieszańcem naszego rodzimego cisa pospolitego (Taxus baccata) oraz mniejszego cisa japońskiego (Taxus cuspidata). Cis ten bardzo dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, świetnie znosi strzyżenie pionowe i poziome spalinowymi nożycami szpalerowymi i może być sadzony zarówno na stanowiskach zacienionych jak i słoniecznych.
W Polsce cis pośredni jest ogólnodostępny w szkółkach, a jego cena zależy od wieku oraz wilekości roślin. Za 60cm rośliny zapłacimy około 10zł za sztukę, 1-metrowe wyniosą około 50zł za sztukę, a 15-letnie okazy dorastające do 2 metrów będa kosztowały do 200zł za sztukę. Pamiętajmy, iż po posadzeniu cisy będą potrzebowały nawet 2 sezonów do porządnego ukorzenienia się i dopiero wtedy zaczną powielać swoją masę zieloną – gdy ich pędy zaczną już jednak rosnąć, to możemy spodziewać się około 15-20cm przyrostów rocznie.
Jak sadzić żywopłot z cisa?
• Wiadomo, iż żywopłot posadzony gęsto i z dużych roślin od razu daje efekt, ale ogólnie rośliny powinno się sadzić w pojedyńczym rzędzie co 50cm.
• Przed posadzeniem należy wytyczyć linię żywopłotu …
• … i odpowiednio przygotować glebę. Jeśli sadzimy rośliny z większą bryłą korzeniową (jak na zdjęciach), to warto do pomocy zaprosić mini-koparkę, ale przy mniejszych roślinach czy krótszych liniach żywopłotu wystarczą szpadel i widły ogrodnicze. Do gleby zawsze warto dodać i porządnie z nią wymieszać (widłami ogrodniczymi) odkwaszonego torfu lub dobrego podłoża ogrodniczego ze sklepu oraz obowiązkowo odżywki w postaci obornika (może być granulowany) lub kompostu ogrodowego. Wszystkie te składniki polepszą budowę gleby dzięki czemu będzie ona zdolna lepiej zatrzymywać wilgoć oraz dostarczą pokarmu roślinom.
• Po ustawieniu cisów w równej linii we wcześniej przygotowanym rowie lub otworach obficie je podlewamy, a następnie zasypujemy glebą (zmieszaną z materią organiczną opisaną w poprzednim punkcie) i porządnie uciskamy piętą dookoła głównego pędu.
• Cis pośredni lubi dobrze przepuszczalne gleby i jest nawet w stanie znieść okresowe susze. Po posadzeniu jednak należy zadbać, aby do czasu zawiązania mocnej bryły korzeniowej miał wilgotne podłoże. Nowo posadzony żywopłot należy regularnie podlewać. Wskazane jest także ściółkowanie drobną korą lub ziemią liściową w celu zatrzymania wilgoci w glebie i wstrzymania wzrostu chwastów pomiędzy roślinami. Pod żywopłotem z cisów (szczególnie w przypadku sadzenia większych roślin) warto ułożyć linię kroplującą.