Sadzenie czosnku jesienią

0

Czosnek jest jednym z najzdrowszych i najczęściej używanych w kuchni warzyw. Jest również bardzo łatwy w uprawie i nie ma żadnych szczególnych wymagań. Przy sadzeniu dzielimy główkę czosnku na poszczególne ząbki, które będą z powodzeniem rosły na  nasłonecznionym, zacisznym miejscu w ogrodzie lub na tarasie.

 

Sadzenie czosnku jesienią. Fot. K Bellingham

Ząbki czosnku gotowe do jesiennego sadzenia w warzywniku.

 

Kiedy sadzimy czosnek?

Czosnek najlepiej jest sadzić od połowy do późnej jesieni, gdy gleba w ogrodzie nie jest jeszcze zbytnio zmarźnięta, a dookoła zagony stają się coraz to bardziej puste.  Zimowe temperatury dobrze wpływają na tworzenie się ładnych i zdrowych główek,  a wczesnym latem będziemy mogli już myśleć o pierwszych zbiorach.

Jeśli jednak przegapimy jesienny czas sadzenia, to spokojnie możemy nadgonić to późną zimą lub wczesną wiosną – wtedy ząbki czosnku sadzimy do doniczek wielkości P9 lub większych plastikowych multipalet (jak na zdjęciu) i umieszczamy w szklarni, … … tunelu lub ciepłym inspekcie. Gdy tylko zejdzie śnieg i rozmrozi się gleba – sadzimy do ogrodu na zagonie.

Tak więc czosnek sadzimy od jesieni do wiosny, a okres pomiędzy sadzeniem a zbiorami to 20-36 tygodni.

 

Gdzie sadzimy i uprawiamy czosnek?

Czosnek najlepiej będzie się czuł posadzony prosto do gleby na słonecznym zagonie w ogrodzie. Jest to jednak bardzo mało wymagająca roślina, którą z powodzenim możemy sadzić i uprawiać również w większych pojemnikach na patio czy tarasie lub w skrzyniach balkonowych. Preferuje podłoże przepuszczalne, lekkie.

 

Jak sadzimy czosnek?

Oddzielone wcześniej od główki ząbki czosnku sadzimy w warzywniku rzędowo lub w blokach (np. metr na metr). Glebę wcześniej oczyszczamy z chwastów i przekopujemy z przekompostowanym obornikiem , a następnie równamy grabiami. Wyznaczamy za pomącą sznurka rzędy i pogłębiamy je do około 1,5cm łopatką (tak jak na zdjęciu poniżej). Ząbki czosnku sadzimy do powstałego w ten sposób rowka co 25 – 30cm tak, aby znajdowały się całkowicie pod powierzchnią gleby. Ząbki sadzimy czubkiem do góry i korzonkiem do dołu,  w pozycji ‘stojącej’. Po posadzeniu  podlewamy.

 

Sadzenie czosnku jesienią. Fot. K Bellingham

Sadzenie czosnku jesienią. Fot. K Bellingham

 

Jeśli sadzimy czosnek w doniczkach lub multipaletach, to możemy robić to bardziej płytko – ogonki ząbków mogą wystawać na około 0,5 – 1cm nad powierzchnią podłoża. Po posadzeniu podlewamy.

 

Zobaczcie TUTAJ jak przechowujemy i zaplatamy czosnek po zbiorach.

You might also like More from author

Leave A Reply