Pomysł na świąteczny stroik – czyli jak zrobić coś z niczego
Pomysłów na stroiki świąteczne jest bardzo dużo – wszystko zależy od naszej wyobraźni i dostępnych materiałów. W tym roku postanowiłam zamiast typowych świerkowo-jodłowych aranżacji przygotować coś innego. Pewnie to mało oryginalne, ale stroik miał być ciekawy, niedrogi i dopasowany do świątecznego, uroczystego nastroju. W domowych zapasach znalazłam srebrną farbę w spreju, srebrne wstążeczki i małe srebrne bombki – to sporo, ale brakowało mi podstawowego materiału – czyli zastępstwa dla świerkowych gałązek. Pomysł sam przyszedł w czasie spaceru po ogrodzie: zasuszone kwiatostany hortensji wciąż prezentowały się bardzo ciekawie. Trzeba je wykorzystać, zanim śnieg i deszcze zrobią swoje.
Stroik z suchych kwiatostanów hortensji
Potrzebne materiały: 3-4 wiechy hortensji garść słomy cienki sznurek farba w spreju bombki i inne drobne dekoracje
Wykonanie
1. Bazą do stroiku jest słomiany wianek, który kształtujemy owijając sznurkiem ściśnięte źdźbła słomy. Zamiast słomy możemy użyć suchej trawy o długich źdźbłach albo wilgotnych, drobnych gałązek.
2. Przyniesione z ogrodu kwiatostany hortensji suszymy, a potem malujemy sprejem (nie musi to być kolor srebrny oczywiście).
3. Rozrywamy pofarbowane kwiatostany na drobniejsze części i przywiązujemy sznurkiem do słomianego wianka.
4. Dokładamy inne drobne dekoracje: kilka bombek, kokardkę, gałązkę ostrokrzewu.
I gotowe!
Wianek może występować „samodzielnie” albo razem ze świecą, którą zapalimy podczas uroczystego przyjęcia.
Stroik z ogrodowych gałązek
W ogrodzie zawsze można znaleźć sporo ciekawych materiałów, które po zasuszeniu świetnie sprawdzą się w różnorodnych kompozycjach. Na Święta proponuję jeszcze jeden stroik, z gałązek.
Potrzebne materiały:
niewielka ilość drobnych, giętkich gałązek (np. z tawuły, brzozy, wierzby) farba w spreju zasuszone kwiatostany (np. hortensja, jeżówka, tawułka) – nie trzeba ich przygotowywać wcześniej – można zebrać to, co aktualnie jest dostępne w ogrodzie cienki sznurek owoce ognika, dzikiej róży, irgi – w tym roku wciąż są dekoracyjne – nie zniszczyły ich mrozy bombki i inne drobne dekoracjeWykonanie
1. Z gałązek układamy wianek, na koniec przeplatamy sztywniejsze gałązki dla wzmocnienia całości.
2. Malujemy sprejem wianek z gałązek oraz suche kwiatostany przyniesione z ogrodu.
3. Przywiązujemy sznurkiem dekoracje, kolorowe owoce na gałązkach możemy po prostu wetknąć w dowolne miejsce wianka.
Stroiki z suszu nie są nadzwyczajnej trwałości – ale z pewnością wystarczą na upiększenie świątecznego czasu. Potem, po odczepieniu elementów trwałych (bombki i wstążeczki) możemy spokojnie wyrzucić je na kompost albo spalić w kominku.