Poczdam – świat pałaców, parków i ogrodów

0

Leżący w Brandenburgii Poczdam (Potsdam) to miejsce prawdziwie unikalne.  Przez wiele wieków było zamieszkiwane przez Pruską rodzinę królewską, której członkowie stworzyli tu światowe centrum kultury i sztuki.

Poczdam, który 300 lat temu był przeciętnym garnizonem wojskowym, dzięki pruskim królom zmienił się w jedno z najbogatszych królewskich miast Europy. Stworzono tu prawdziwy barokowy raj składający się z Parku Sanssouci, Neuer Garten, Glienicke, Pawiej Wyspy oraz licznych, bogato dekorowanych pałaców. W kolejnych stuleciach dodano więcej parków, Pałac Sacrow, Kościół Zbawiciela, liczne domy oraz całą kolonię dla Hugenotów oraz emigrantów z Rosji – powstało tu również obserwatorium astronomiczne. Ogólnie w latach 1730 do 1916 wzniesiono w Poczdamie 150 budynków.

Szczególnie godne polecenia są liczne i rozległe parki, ogrody, aleje oraz oranżerie, które zajmują aż 500 hektarów powierzchni. Pozostawiając samochód na dużym strzeżonym parkingu  warto rozpocząć zwiedzanie od Alter Markt, czyli historycznego serca Poczdamu. Znajduje się tu stary ratusz, królewski pałac (w stanie odbudowy), Kościół Św. Mikołaja oraz piękny park Lustgarten. Za domami otaczającymi stary rynek jest Neuer Markt, który zbudowano w XVII wieku i dzisiaj uważany jest za najlepiej zachowany rynek w stylu barokowym w Europie. Stare stajnie mieszczą ekspozycje związane z Dynastią Brandenburczyków oraz historią Prus. Tuż obok znajduje się Luisenplatz, który jest łącznikiem pomiędzy barokową Brandenburger Strasse i potrójną aleją prowadzącą do Sanssouci Park.

Sanssouci Park to jedno z najpiękniejszych miejsc w Potsdamie. Pałac w stylu rococo, znany również jako Wersal Prus, góruje na rozległymi tarasami i sam w sobie przypomina bogatą oranżerię. Za czasów panowania Fryderyka Wielkiego była to zaledwie duża szklarnia do uprawy winogron, w której słynny król spędzał letnie popołudnia w towarzystwie swoich ulubionych psów. Obecnie w luksusowych salach i komnatach rezydencji mieszczą się wystawy dotyczące dziejów zamieszkujących dawniej to miejsce królów.  Przed pałacem rozpościerają się tarasy ogrodowe, z których można przejść do parku zaprojektowanego w naturalnym stylu angielskim. Park przecinają liczne aleje, ścieżki i całkiem małe dróżki. Są tu również ozdobne stawy i baseny, potężne rzeźby, pawilony ogrodowe, dokładnie strzyżone szpalery oraz żywopłoty.  Jest to świetnie miejsce na spacer dla całej rodziny o każdej porze roku.

W dzisiejszych  czasach ten stary garnizon zamieniony w piękne królewskie miasto jest największym obiektem znajdującym się na liście zabytków kultury światowej. Każdego dnia odwiedzają go tłumy miłośników architektury, historii oraz ogrodów. Zwiedzający na dokładne obejrzenie tego miejsca powinni zarezerwować cały dzień. Parki otwarte są codziennie, od świtu do zmierzchu.

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply