Ogrodowe trendy 2018 w zasięgu ręki!

0

Wybierając się po wiosenne zakupy do ogrodniczych sklepów, proszę zwrócić uwagę, czy nowości, pomysły, inspiracje prezentowane na jednych z najważniejszych europejskich targów ogrodniczych – Myplant & Garden 2018 w Mediolanie – dotarły już i do nas.

 

Rośliny, produkty i rozwiązania, ale też kolory, motywy czy pomysły warte naśladowania, to clue wyprawy na ogrodnicze targi do Mediolanu, z których zdjęciami chcemy się z Państwem podzielić. Liczymy, że każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Termin wystawy – druga połowa lutego – to bardzo dobry czas w ogrodnictwie, bo wszyscy handlowcy i szkółkarze zaczynają się szykować do otwarcia nowego sezonu. A teraz my, odwiedzając sklepy i ogrodnicze centra, można poszukać tego co jest trendy, do swojego konkretnie ogrodu.

 

ULTRA VIOLET

Kolor roku 2018, o którym już pisaliśmy w oddzielnym artykule http://naogrodowej.pl/ultra-violet-kolor-roku-2018/ Modne są więc wszelkie nasadzenia i dekoracje – nie tylko z kwiatów – w tym kolorze. Podczas targów zauważyliśmy też kilka zupełnie nowych, nie widzianych nigdzie indziej odmian petunii. Robią wrażenie, nieprawdaż?

 

 

 

MONSTERA

To roślina roku 2018! Jest niezwykle „graficzna”, toteż ona sama, jak i jej motyw, pojawia się w tym sezonie wszędzie – od rozmaitych elementów i produktów do dekoracji wnętrz, przez obrazy, tkaniny, druki reklamowe, po ubrania i gadżety, i to nie tylko ogrodowe.

 

SUKULENTY

I jako rośliny do dekoracji mieszkań, czy tarasów, i znów (podobnie jak monstera) jako motyw dekoracyjny.

 

Międzynarodowe targi ogrodnicze Myplant & Garden w Mediolanie (Włochy), które odbywają się w drugiej połowie lutego, to obecnie poza Holandią i Niemcami, jedne z najważniejszych targów ogrodniczych w Europie. Tegoroczne to już czwarta edycja. Organizowane są przez młodą, niezwykle prężną generację włoskich szkółkarzy, którzy uczestnicząc w najbardziej prestiżowych targach światowych oraz obserwując globalne tendencje ogrodnicze i szkółkarskie, postanowili takie nowoczesne targi ogrodnicze organizować także i w swoim kraju.
I udało się. Faktycznie, mają się czym chwalić, ponieważ Myplant & Garden 2018, które odbyło się w największym mediolańskim kompleksie wystawienniczo-handlowym Fiera Milano Rho-Pero (trzy hale o łącznej powierzchni 45 tys. m²!) zgromadziło 650 wystawców oraz rzesze zwiedzających – począwszy od handlowców i dziennikarzy, przez ogrodników i architektów krajobrazu, po posiadaczy ogrodów – z całej Europy.

 

KOLOROWE DONICZKI

Są modne już od jakiegoś czasu. Proszę jednak zwrócić uwagę, że kolor pojawia się też na doniczkach produkcyjnych. To ułatwienie dla producentów – bo stosując konkretne kolory dla poszczególnych grup roślin, już z daleka widzą, gdzie na przykład stoją byliny, a gdzie róże. Bardziej estetyczna jest też ekspozycja w miejscu sprzedaży. To korzyść dla wielu z nas, bo – bądźmy szczerzy – ilu z nas, zanim posadzi roślinę, trzyma ją tygodniami w donicy, w której ją zakupiło? W takiej sytuacji, zdecydowanie lepsza więc wydaje się doniczka kolorowa, niż czarna.

 

SZKLARENKI ORAZ PUDEŁKA NA ROŚLINY

Do uprawy albo tylko do prezentacji roślin – zależy jaki wybierzemy gatunek i jakie zapewnimy podłoże. Wykorzystać tu można zarówno elementy gotowe, sprzedawane z przeznaczeniem specjalnie do tego celu, jak i coś ze swoich domowych zbiorów, np. kolorowe pudełka po herbatnikach.

 

Wydarzeniu towarzyszyły rozmaite spotkania, pokazy i prelekcje, a także – albo przede wszystkim! – spotkania i rozmowy o innowacjach w branży ogrodniczej, promowanie nowości, nawiązywanie biznesowych kontaktów. Przez kilka targowych dni zaprezentowano mnóstwo nowości: od produktów, przez technologie, po rozmaite inicjatywy z branży szkółkarskiej, florystycznej i dekoracji, architektury krajobrazu, pielęgnacji i usług, a także maszyny i sprzęty.
Myplant & Garden to ogrodnicze MUST BE, więc warto wpisać to wydarzenie do swojego ZIELONEGO KALENDARZA!

 

JADALNE KWIATY

Coraz więcej się o nich mówi i coraz częściej się po nie sięga i to nie tylko już jako dekoracje tortów czy deserów, ale też jako składnik sałatek i kanapek. Warto takich kwiatów skosztować, bo smak rzeczywiście ciekawy – polecamy zestawiać z serami oraz rozmaitymi pastami.

 

EKO ROZWIĄZANIA

Cały czas modne są skrzynki sadownicze wykorzystywane w różnych układach: jako donice, szafki, półki, siedziska, stoliki.

Nie tylko do sprzedaży, ale i do uprawy ziół, które przecież bardzo lubią słońce, przydatne mogą okazać się półki i regały. To dobre rozwiązanie zwłaszcza tam, gdzie mamy mało miejsca (np. na balkonach). Takie regały umożliwiają zachowanie porządku, co w przypadku wielu małych doniczek bywa niekiedy trudne oraz pielęgnację, zwłaszcza podlewanie.

Inne eko rozwiązania to zamiast tradycyjnego kruszywa – łupiny orzechów albo biodegradowalne, plastikowe „kamienie”.

 

W ODŚWIEŻONEJ WERSJI

Ujęcie wody jest potrzebne na każdej działce i w każdym ogrodzie, a i miejskie poidełka też stają się coraz bardziej powszechne, także u nas. Czemu więc i one nie miałoby wyglądać bardziej nowocześnie i estetycznie? Kolory górą!

Zdjęcia: Małgorzata Dyrska

You might also like More from author

Leave A Reply