Ogródek skalny w 5 minut
Jeśli twój balkon lub taras nie jest jeszcze zapełniony kwiatami, a jego położenie sprzyja wzrostowi roślin kochających słońce, pomyśl o założeniu małego, uroczego skalniaka.
Kompozycja z sukulentów ma wiele zalet:
– jest trwała, bo wiele sukulentów to rośliny mrozoodporne i nie trzeba ich chronić w szklarni na zimę,
– jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, a w szczególności na letnie upały i suszę. Jeśli opady atmosferyczne są w miarę regularne – nie musimy naszego ogródka podlewać,
– nie wymaga dużych powierzchni – wiele gatunków sukulentów to rośliny filigranowe i z łatwością w niewielkiej misie zmieścimy kilka ciekawych okazów,
– sukulenty są bardzo zróżnicowane pod względem kolorystyki i kształtu liści. Możemy wybierać pośród roślin o liściach zielonych, czerwonych, czy srebrnoszarych. Wiele sukulentów ładnie kwitnie. Dlatego łatwo stworzyć z nich nietuzinkową kompozycję.
Po inspiracje dotyczące skalnych ogródków zapraszamy do wydania naszego e-Magazynu pt. Balkony i tarasy. A poniżej instrukcja wykonania skalniaka. Samo utworzenie kompozycji zajmie niewiele czasu, ważne, aby wcześniej przygotować potrzebne akcesoria i rośliny.
Co jest potrzebne do stworzenia skalniaka:
- Płaski pojemnik typu misa lub płytka skrzynia. Jeśli kompozycja pozostanie na zimę na zewnątrz, pojemniki, które mogą zostać rozsadzone przez mróz (np. ceramiczne donice) nie mogą się zwężać ku górze (tak aby w czasie mrozów zmrożona zawartość donicy mogła swobodnie być wypchnięta do góry, bez uszczerbku dla pojemnika). Dodatkowo pojemnik musi mieć duży otwór odpływowy na spodzie.
- Ziemia ogrodowa oraz piasek do jej rozluźnienia. Jeśli chcesz przygotować perfekcyjne podłoże, przeczytaj: Jakie podłoże do skalniaków.
- Gruz, kamienie lub styropian jako zabezpieczenie odpływu.
- Drobny żwirek do dekoracji.
- Kilka mrozoodpornych sukulentów, które stworzą ładną kompozycję.
Jak zrobić piękny skalniak?
Na dno pojemnika układamy sporą warstwę drenażu z kamieni, styropianu lub gruzu, aby ułatwić odpływ wody. Zbyt mokre podłoże to największy wróg sukulentów – nie będą rosły – wygniją.
Sypiemy ziemię, którą mieszamy z piaskiem (np. w stosunku 3 części ziemi i 1 część piasku), lekko ugniatamy.
Sadzimy rośliny, zostawiając trochę miejsca na rozrośnięcie. Niektóre sukulenty nie tylko zarosną donicę, ale również będą się malowniczo zwieszać z krawędzi. Całość podlewamy.
Powierzchnię gleby posypujemy warstwą drobnego żwiru. Możemy dorzucić także kilka większych, estetycznych kamyków. Warstwa ze żwiru chroni ziemię przed wypłukiwaniem w czasie deszczu, przed parowaniem w czasie suszy i oczywiście pięknie dekoruje naszą donicę.
I gotowe!