Ogród ziołowy – to brzmi dumnie

0

Już dawno minęły czasy, kiedy rośliny użytkowe – warzywa i zioła – rosły schowane na tyłach ogrodu i nie miały wstępu na reprezentacyjne rabaty. Zupełnie słusznie dostrzeżono ich urodę wynikającą niekoniecznie z wielkości kwiatów, ale bardziej z faktury i koloru liści, czy dekoracyjnych owoców. A jeśli brakuje miejsca pod uprawy – np. na balkonach i tarasach – to warto posiać  zioła i warzywa zamiast roślin ozdobnych – będziemy mieć podwójną korzyść  – dla oka i dla podniebienia.

Uprawa ziół jest nieco łatwiejsza od uprawy warzyw – ponieważ są to z reguły rośliny mniej wymagające co do gleby, a na dodatek nawet kilka roślin z łatwością zaspokoi nasze potrzeby na te aromatyczne dodatki do dań. Wiele ziół świetnie rośnie w doniczkach, nie potrzebując zbyt dużo przestrzeni ani dla bryły korzeniowej, ani dla części nadziemnych. Zioła możemy też łatwo wkomponować w ogródek skalny, jak i w wysoką rabatę. Możemy również stworzyć samodzielną rabatę ziołową bazując np. na różnorodnym pokroju i barwie liści u tych roślin. Jeśli nie mamy czasu, miejsca albo cierpliwości do samodzielnego przygotowania sadzonek (od nasionka) – to bez problemu kupimy młode rośliny w doniczkach, które wystarczy wysadzić na miejsca stałe. Siejąc lub sadząc zioła pamiętajmy jednak, że podstawowym warunkiem sukcesu w ich uprawie jest pełne nasłonecznienie.

Tabliczki do ziół

Ceramiczne tabliczki do ziół wykonane w Pracowni Florena

Walory dekoracyjne ogródka ziołowego możemy podnieść stosując ozdobne tabliczki do roślin, które pozwolą także bezbłędnie rozpoznać gatunki i odmiany ziół. Najlepiej sprawdzą się trwałe, ceramiczne etykietki, dla których niestraszne chłody i deszcze. Tabliczki do ziół możemy stosować zarówno na rabatach, jak i w donicach – trzeba tylko dobrać rozmiary i styl pasujący do reszty aranżacji.

Jakie zioła na jakie rabaty?

OreganoDo ogrodu skalnego, niewielkich doniczek, na niskie rabaty
Tymianek
Rozmaryn
Cząber
Lawenda
Pietruszka
Bazylia
Majeranek
Oregano
Szałwia
Rumianek

Na średniowysokie rabaty i do większych donic
Lawenda
Mięta
Melisa
Ogórecznik
Kolendra

Dekoracyjnie oznaczony koperekNa wysokie, przestrzenne rabaty
Arcydzięgiel
Lubczyk
Estragon
Kminek zwyczajny
Kozłek lekarski
Koper

Jak widać, możliwości wykorzystania ziół w ogrodzie jest naprawdę dużo i z pewnością warto z nich skorzystać.

 

You might also like More from author

Leave A Reply