Ogród Botaniczny w Missouri

0

Założony przez filantropa kochającego zieleń, Missouri Botanical Garden jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w USA. Henry Shaw miał zaledwie 18 lat, kiedy po raz pierwszy postawił stopę w dziewiętnastowiecznym St. Louis. Anglik przybył ze starego kontynentu zamiarem dorobienia się fortuny. Amerykański sen się spełnił i Shaw stał się jednym z prominentnych biznesmenów Missouri, a będąc już emerytem w wieku 39 lat postanowił swój wolny czas poświęcić działalności charytatywnej.

 

Missouri Botanical Garden

 

Shaw dużo podróżował, zwłaszcza po Europie. Zainspirowany tamtejszymi ogrodami, postanowił stworzyć zieleniec w swoim mieście. Z pomocą przyszedł mu niemiecki lekarz i botanik George Engelmann, który zasugerował, iż ogród nie powinien być tylko zwykłym parkiem dla użytku publicznego, ale centrum badawczym, w którym będzie można zadomowić najpiękniejsze okazy flory z całego świata. Henry Shaw poszedł za radą uczonego, zapraszając tym samym do współpracy specjalistów z Kew Gardens.

 

Missouri Botanical Garden

 

Ogród Botaniczny Missouri został otwarty w 1859 roku i do dziś jest jednym z piękniejszych miejsc w St. Louis, które kontynuuje filantropijną tradycję Shawa, przeznaczając z własnych środków oraz z zebranych funduszy pieniądze na rewitalizację zaniedbanych rejonów miasta.

 

Missouri Botanical Garden

 

Więcej pięknych zdjęć z Ogrodu Botanicznego w Missouri znajdziecie

w naszej GALERII DNIA  

 

Ogród warto odwiedzić z wielu powodów, między innymi dlatego, iż odbywają się tu koncerty, festiwale poświęcone innym kulturom bądź słynna wystawa storczyków. Dla miłośników ogrodów i roślin jest oczywiście dużo więcej atrakcji, rośnie tu około pięciu tysięcy drzew, a niektóre z nich sadzone były jeszcze przez samego Shawa. Na terenie botanicznego centrum odnajdziemy także spektakularne aranżacje, jak choćby ogród chiński i japoński, aleję rododendronów, ogród poświęcony imperium Ottomanów z tureckimi tulipanami, różami i cytrusami, a także niezwykłe architektoniczne cudo – oranżerię Climatron z tropikalnym lasem deszczowym.

 

Więcej fascynujących opowieści o pięknych ogrodach na stronie poezja-designu.pl

laj

You might also like More from author

Leave A Reply