Nawadnianie roślin

0

Większość z osób posiadających własny ogród marzy, aby był on piękny i zadbany. Niestety ogród wymaga wzmożonych nakładów pracy i odpowiednich środków finansowych, które pokryją chociażby wodę służącą do podlewania, nawozy i inne ogrodowe akcesoria. Chcąc mieć ogród godny pozazdroszczenia warto pamiętać, że na jego odpowiedni wygląd wpływają głównie dwa czynniki: słońce i woda. Zatem, aby rośliny rosły zgodnie z naszymi oczekiwaniami musimy zadbać o ich odpowiednie nawodnienie. Jeśli zaś chodzi o światło słoneczne, to ten aspekt niestety jest zależny od czynników pogodowych, na które nie mamy żadnego wpływu.

Czy zawsze roślina potrzebuje tyle samo wody?

Warto pamiętać, że rośliny najwięcej wody potrzebują w okresie wzrostu i plonowania. Dlatego też wtedy musimy szczególnie zadbać o ich nawodnienie. Kolejnym ważnym aspektem jest temperatura powietrza i stopnień nasłonecznienia- im goręcej i więcej słońca, tym ilość dostarczanej wody powinna wzrastać.

Racjonalne podlewanie

Bardzo ważne jest regularne dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości wody. Zły wpływ na roślinność ma zarówno zbyt małe jak i zbyt duże nawodnienie. Dlatego też tak ważne jest racjonalne podlewanie, rozumiane tutaj jako dostosowanie do potrzeb roślinności, ograniczenie zużycia wody oraz używanie skutecznych technik zraszania. Odpowiednie doprowadzenie wody do terenów zielonych to aspekt mający bezpośredni wpływ zarówno na ich stan, jak i na koszty przeznaczone na opłaty związane z poborem wody. Zanim użyjemy węża ogrodowego najpierw sprawdźmy, czy nawadnianie jest w danym momencie konieczne. Dzięki temu ograniczymy zużycie wody, a co za tym idzie obniżymy wydatki przeznaczone na utrzymanie ogrodu i terenów zielonych. Klimat naszego kraju jest bardzo zróżnicowany, co sprawia, że w ciągu roku mamy do czynienia z dużymi wahaniami temperatur, stopnia nasłonecznienia jak i ilości opadów. Dlatego też dobry rozwiązaniem na warunki pasujące w Polsce może być zainstalowanie automatycznych systemów nawadniania. Będą one kontrolować stopień nawodnienia gleby (ochronią przed uschnięciem i gniciem) i dostarczą jej dodatkowych płynów, tylko wówczas jeśli będzie tego potrzebować. Automatyczne systemy nawadniające można kupić za pośrednictwem firmy Tanake. Takie rozwiązanie zaoszczędzi czas, który poświęcaliśmy na pielęgnację ogrodu oraz ograniczy koszty. Zatem system ten będzie nawadniać glebę w sposób ekonomiczny i zgodny z zasadami zrównoważonego wykorzystania wody.

You might also like More from author

Leave A Reply