Najpiękniejsze odmiany dalii pojedynczych

0

Dalie rozpoczynają swoją dominację w ogrodzie od połowy lata. Wtedy właśnie zawiązują najwięcej pąków i szybko rozwijają kwiaty, korzystając z upalnej, słonecznej pogody. O uwagę konkurują zazwyczaj z roślinami jednorocznymi, ponieważ większość bylin w tym czasie kwitnienie ma już za sobą. W ogrodach najczęściej spotykamy dalie dekoracyjne i kaktusowe – cenione za duże, bogato prezentujące się kwiaty. Jednak warto zwrócić uwagę także na mniej popularne odmiany z grupy dalii pojedynczych, które zachwycają prostotą i delikatnością.

Dalie pojedyncze – najpiękniejsze odmiany
Tak, jak w przypadku innych grup, także wśród dalii pojedynczych możemy znaleźć odmiany we wszystkich kolorach, oczywiście poza niebieskim, w którym dalie nie kwitną. Możemy wybierać także pośród odmian niskich – na obwódki i do donic, średnich i wysokich, które łatwo wkomponować w wysokie rabaty. Wśród najniższych dalii pojedynczych wyróżniają się odmiany z serii Topmix, dostępne w kilku kolorach, w tym śnieżnobiałym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, bordowym i różowym. Mają zielone liście i gęsty, krzaczasty pokrój i w dobrych warunkach przez całe lato wytwarzają dużą ilość pąków kwiatowych. Dalie Topmix sadzimy w pojemnikach i na niskich rabatach, ponieważ osiągają około 30 cm wysokości.

Dalie Topmix

Dalie z grupy Topmix

Jeśli potrzebujemy nieco wyższych roślin, to świetnie sprawdzą się odmiany z grupy Mignon. Te dalie osiągają około 50 cm wysokości. Obficie obsypują się dość sporymi, ośmiopłatkowymi kwiatami o średnicy około 5-7 cm. Tworzą gęste kępy, które zadarniają rabaty i przez to dość skutecznie konkurują z chwastami. Kwitną zazwyczaj jednokolorowo, w czystych, podstawowych kolorach.

Na wysokie rabaty będą pasowały przepiękne odmiany dalii pojedynczych z ciemnymi liśćmi, m.in. różowa ’Roxy’ i kremowo-pomarańczowo-czerwona ’Sunshine’ – te odmiany łatwo u nas kupić. Ich liście jeszcze przed kwitnieniem wyróżniają się na rabatach, ładnie kontrastując z zielenią innych nasadzeń. Natomiast subtelne kwiaty bardzo dobrze komponują się z delikatnymi kwiatami wysokich bylin i roślinami jednorocznymi, a także trawami. To jedne z niewielu odmian dalii, które pasują na rabaty w stylu naturalnym. Dalie tego typu bardzo spodobały się właścicielom ogrodów i w efekcie na rynku ogrodniczym pojawia się coraz więcej nowości o ciemnych liściach i delikatnych kwiatach. Niestety w Polsce większość z nich na razie nie jest jeszcze dostępna.

Dalia Juliet

Dalia 'Juliet’

Jak uprawiać dalie pojedyncze
Tak samo, jak wszystkie inne. Trzeba zapewnić im bardzo zasobne w składniki odżywcze stanowisko w pełnym słońcu i dużo wilgoci. Przy uprawie w pojemnikach konieczne jest częste zasilanie nawozami dla roślin kwitnących. Zabiegi pielęgnacyjne to systematyczne obcinanie przekwitłych kwiatów i podwiązywanie pędów w przypadku wysokich odmian.

Zobacz najpiękniejsze dalie na II Olsztyńskiej Wystawie Dalii.

You might also like More from author

Leave A Reply