Na listopad polecamy świecznicę

0

Magda z bloga BARWY OGRODU korzystając z wyjątkowo przychylnej listopadowej aury, uzupełnia nasadzenia w swoim ogrodzie. Dosadziła jeszcze więcej astrów w różnych kolorach, przesadza inne byliny. Odwiedza sklepy ogrodnicze, w których trwają posezonowe wyprzedaże. Planuje dosadzenie jeszcze kilku roślin – głównie świecznicy (pluskwicy), która tej jesieni bardzo jej przypadła do gustu …

Tej jesieni, moją uwagę zwróciły łany świecznicy posadzonej na rabatach rozdzielających ulice w Sztokholmie. Te strzeliste byliny, wyglądają doskonale przez cały sezon wegetacyjny i jak widać dobrze sobie radzą nie tylko w ogrodach.

Świecznica na rabacie.

 

Bardzo spodobało mi się takie jednorodne zestawienie, dlatego planuje dosadzić kilka sztuk świecznicy w moim ogrodzie. W innym miejscu, widziałam świecznice w komplecie z astrami, szałwia, rozchodnikami i trawami ozdobnymi. Niekłopotliwie i atrakcyjnie przez cały rok.

 

Świecznica (pluskwica, Cimicifuga simplex lub C. ramosa) jest dużą, bujna byliną. W sprzyjających warunkach osiąga wysokość 1,5- 2 metrów, jest szeroka i na przełomie lata oraz jesieni wytwarza bardzo wiele bardzo długich kwiatostanów. U różnych odmian kwiatostany są albo sztywne, albo trochę pochylone, mogą też być mniej lub bardziej rozgałęzione. Niezależnie od formy, zawsze słodko pachną i przyciągają roje owadów – czyli z powodzeniem można zaliczyć je do roślin miododajnych.

 

Stanowisko …

W moim ogrodzie, świecznica rośnie w miejscu przeciętnym, w cieniu drzew liściastcych. Muszę zwracać uwagę na regularne podlewanie, gdyż przy takiej masie liści, łatwo więdnie. Aby temu zapobiec bardzo wskazane jest sadzenie świecznicy w glebach o dobrej strukturze z dużą zawartością materii organicznej, zatrzymującej wilgoć – dodatkowo bardzo polecam ściółkowanie na grubość około 7cm obornikiem, ziemią liściową lub bardzo drobną korą.

 

Odmiany …

 
W sprzedaży jest kilka odmian o ciemnych liściach i delikatnie podbarwionych kwiatach: ‘Black Negligee’, ‘Atropurpurea’ i ‘Brunette’. U mnie rośnie dotychczas jedna ‘Atropurpurea’, dosadzę jej do towarzystwa dwie ‘Black Negligee’.

You might also like More from author

Leave A Reply