Murarka ogrodowa czyli czysta ekologia!

0

Około roku temu, Iza z bloga MOJE ŻYCIE NA WSI postanowała zabrać się za pracę nad pewnym entomologicznym projektem –  założeniem hodowli dzikich pszczół samotnic o nazwie murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) Teraz ma za sobą udany sezon i wszystkim hodowlę murarek gorąco poleca. W przydomowym sadzie, jagodniku czy warzywniku – pszczoły na pewno poprawią plony i w dodatku to przecież sama ekologia!

Co to są murarki ogrodowe?

Murarki ogrodowe to dzikie pszczoły samotnice. W warunkach stworzonych przez człowieka żyją w koloni, ale nie współpracują ze sobą i nie maja królowej. Każda pszczoła jest samodzielna i niezależna. Murarki  wymiarami ciała zbliżone do pszczoły miodnej , ale nie produkują miodu – ich jedynym celem jest zapylanie kwiatów. Najistotniejszą ich cechą z punktu widzenia posiadacza ogrodu (oprócz zapylania roślin), jest to, że pomimo posiadania żądła wogóle go nie używają. Nadają się więc wyśmienicie nawet do małych ogrodów i nie stanowią zagrożenia dla dzieci, które mogą je obserwować z bardzo małej odległości bez ryzyka użądlenia. Pszczoła samotnica jest więc doskonałą alternatywą dla pszczoły miodnej, a wiele mniej absorbującą, i nie wymagającą naszej interwencji w trakcie sezonu.

Co zrobić, żeby mieć murarkę ogrodową w swoim ogrodzie?  

Należy stworzyć jej odpowiednie warunki do rozrodu. W tym celu buduje się domki dla pszczół. W domkach umieszcza się rurki puste w środku o średnicy około 7-10 mm. W tych rurkach pszczoły składają jaja i w nich rozwijają się larwy.  Na przełomie lutego i marca możemy kupić kokony murarki (cena od 15  do 20 groszy za sztukę). Możemy też przygotować pszczołom domek i czekać aż same zasiedlą rurki. Pamiętam jak z początku trochę się o nie martwiłam, bo po zakupie trzymaliśmy kokony pszczół murarek przez 3 tygodnie w lodówce z systemem NO FROST ( a jak wiadomo, lodówki tego typu wysuszają wszystko co się w nich znajdzie bez foli lub plastikowego pojemnika ). Bałam się, że nasze pszczoły spotkał straszny los- tym bardziej, że z okolicy dochodziły sygnały o budzących się murarkach- a u nas nic …  Jednak w końcu pojawiły się pierwsze pszczoły i u nas.

Jak zrobić domek dla murarki ogrodowej?

Najprostszym sposobem na zrobienie domku jest zbicie drewnianej skrzynki z daszkiem wypełnionej trzcinowymi rurkami. Rurki trzcinowe powinny być przycięte w specjalny sposób. Należy wybierać trzciny naprawdę grube i przycinać je tak, by z jednej strony było kolanko. Rurki powinny mieć długość 10-20 cm. czyli tyle, ile jest pomiędzy węzłami w łodydze trzciny. Przycięte rurki najlepiej wiązać w pęczki po 50 sztuk. Na rurki dla murarki nadają się wszystkie  rośliny, których pędy są puste w środku np  trzcina pospolita, rdest sachaliński. Wykorzystać można również cegły dziurawki, czy ponawiercane pieńki. W internecie jest mnóstwo zdjęć hoteli dla owadów, którymi można się inspirować tworząc własny.

Ile pracy jest przy murarkach ?

Cała praca przy ulach w sezonie ogranicza się do sprawdzania stanu zasiedlenia rurek i ewentualnego uzupełnienia ich nowymi. U nas pszczoły tak się rozszalały, że dodatkowe rurki trzeba było dokładać już dwa razy, a w niektórych ulach nawet trzy!!! Nie powiem, dumna jestem! Podoba im się u nas!!!

Co zrobić z samotnicami zimą?

My nasze murarki w grudniu przeprowadziliśmy z uli do szczelnie wybitej gęstą siatką hodowlaną skrzyniopalety. Zaraz wyjaśnię dlaczego. Okazało się, że w prawie każdym ulu zadomowiły się myszy. Ponadto sikorki uwielbiają taką darmową stołówkę (kokony są bardzo pożywne dla ptaszków, zwłaszcza przy takich mrozach…) Żeby ograniczyć straty w kokonach powstałe w wyniku pożarcia przez nieproszonych gości, przenieśliśmy rurki. Nasze pszczółki przeczekają sobie zimę (w rurkach) pod dachem w stodole.

 

Domki pszczół samotnic zimą.

 

Dopiero na wiosnę, gdy temperatura wzrośnie, zaczniemy „wydłubywać” kokony. Jeszcze tego nie robiliśmy, nie wiem jak to będzie…  Zanim jednak przyjdzie czas na dłubaninę, trzeba będzie przygotować zapas rurek i to przynajmniej trzy razy większy niż w tym sezonie!

You might also like More from author

Leave A Reply