LE BOIS DE MOUTIERS – angielski ogród w Normandii

0

Nad samym morzem, blisko miasta Dieppe, leży sobie miejscowość Varengeville- sur-Mer, a w niej znajduje się jeden z najbardziej uroczych francuskich ogrodów – Le Bois de Moutiers.

Czy to jest jednak rzeczywiście ogród francuski? Można tak o nim mówić tylko dlatego, ze położony jest we Francji, bo niczego wspólnego ze stylem francuskich ogrodów tam raczej nie znajdziemy, no może poza strzyżonymi parterami  i topiarami z bukszpanu i cisa.

Ogród wraz z domem na ponad dwunastohektarowym terenie, zbudowany został na przełomie  XIX i XX stulecia przez Guillaume’a Maleta i do jego rodziny należy do dziś. Guillaume’a oczarowały angielskie ogrody, a zwłaszcza wyspa White, która stała się inspiracją przy budowie całego założenia. Wspaniały dom w stylu Arts and Crafts wraz z ogrodem został zaprojektowany przez słynny angielski duet: architekta sir Edwina Lutyensa   i ogrodniczkę Gertrudę Jekyll. Ta para i jej wspólne projekty ogrodów zachwyciły ówczesnego właściciela posiadłości, ich projekty do dziś są uznawane chyba za najbardziej „angielskie”.

Dom położony jest na pagórku, który łagodnie opada nad sam brzeg morza. Przy domu ogród jest bardziej formalny, przede wszystkim jest tutaj tzw. frontowy biały ogród z kwaterami ze strzyżonego cisa, wypełnionym białymi kwiatami: różami „Iceberg”, hortensjami, łubinami, tulipanami. Panoszą się na tych rabatach  wystrzyżone z cisa ptaszyska, a na wysokich  murach pnie się bladoróżowy powojnik górski Clematis montana.

Kiedy przekroczymy mur ogrodu frontowego, zobaczymy drewnianą pergolę, porośniętą powojnikami i różami, ogród różany i kuchenny, rabaty kwiatowe, ogromne cisowe obeliski. Mnóstwo tu przyjemnych ławek do posiadywania i wypoczynku, z których rozpościerają się piękne widoki.

Za domem, na pochyłości założono wielki trawnik, a za nim ogród leśny, którego ścieżki wiodą nad samo morze. W tym ogrodzie rosną stare, wielkie drzewa, ogromne, kilkunastometrowej (tak!) wysokości spektakularne różaneczniki, wspaniałe okazy azalii, kamelii, gunnery, paprocie drzewiaste, których uprawie sprzyja łagodny, morski klimat.

Ogród najlepiej zwiedzać w maju, kiedy trwa kwitnienie bajecznych różaneczników i azalii, wtedy las przestaje przypominać typowy, zielony las i staje się cudownie kolorowy.

Normandia jest ogrodowym rajem we Francji, jednak wśród miłośników ogrodów rejonem mało jeszcze rozpoznanym. Zapraszamy zatem do naszego nowego cyklu o normandzkich ogrodach.

 

Zobacz więcej zdjęć w naszej GALERII DNIA

You might also like More from author

Leave A Reply