Marcowe tulipany
Tulipany kojarzą się z wiosną w pełni rozkwitu, pełną woni i koloru. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ większość odmian zakwita w drugiej połowie kwietnia i na początku maja, kiedy nikt już nie pamięta o zimowych szarościach. Nie oznacza to jednak, że tylko w tym czasie możemy cieszyć się pięknem tulipanów. Jeśli umiejętnie wybierzemy odmiany, to pierwsze tulipanowe kwiaty mogą pojawić się w naszym ogrodzie już pod koniec marca, razem z późniejszymi odmianami krokusów.
Najwcześniej kwitnące tulipany wywodzą się od gatunku Tulipa kaufmanniana o kremowożółtych płatkach z czerwonawymi smugami. Ten dziko rosnący tulipan odkryty został w Turkiestanie i opisany po raz pierwszy w 1877 roku. Nazwa gatunku i grupy pochodzi od nazwiska Konstantina von Kaufmanna, rosyjskiego gubernatora Turkiestanu. Choć tulipany z tej grupy charakteryzują się stosunkowo małą wysokością, około 15 – 25 cm, to ich kwiatostany wcale nie należą do najmniejszych. W słoneczne dni w pełni rozwinięte kwiaty szeroko rozkładają płatki tworząc piękne „gwiazdkowe” rozety. Odmiany występują najczęściej w kolorystyce żółto – czerwonej, ale wyhodowano również kwiaty jednobarwne. Najbardziej popularne ogrodowe odmiany tulipanów z grupy Kaufmanna to:
• Showwinner (bardzo wczesny, jaskrawoczerwony, o lśniących, sztywnych płatkach, niski – sprawdza się w ogrodach skalnych),
• Stresa (żółto-czerwony, wczesny, niski, często sadzony w zieleni miejskiej),
• Johann Strauss (kremowo-żołto-czerwony, pastelowy, średniowysoki)
• Heart’s Delight (biało-czerwony, średniowysoki)
• Scarlet Baby (jasnoczerwony, miniaturowy – świetny na skalniaki),
• Goudstuck (żółto-czerwony o intensywnych barwach, duże kwiaty, dość wysoki).
Tulipany Kaufmanna nie są zbyt kapryśne, kwitną przez wiele sezonów i dobrze się rozmnażają. Na rabatach zakwitają wspólnie z wczesnymi narcyzami, cebulicą syberyjską i śnieżnikami. Cebul tych tulipanów nie trzeba wykopywać co roku, ale wtedy, gdy się zbytnio zagęszczą, a ich kwiaty zaczynają drobnieć.
Zobacz nasz E-Magazyn o tulipanach.