Lawenda wąskolistna

0

Lawenda wąskolistna (Lavendula angustifolia) to zimozielony krzew pochodzący ze strefy śródziemnomorskiej. Jej liście są bardzo atrakcyjne ponieważ po roztarciu mocno pachną i charakteryzują się ładną szaro-niebieską barwą.  Kwiaty występują w kolorach: jasny i ciemny fiolet, róż oraz biel. Roślina ta lubi lekkie i  dobrze przepuszczalne gleby (świetnie rośnie na ubogich glebach piaszczystych), znosi mrozy nawet do -15 stopni i kocha słońce.

W chłodniejszych częściach kraju lawenda będzie potrzebowała dobrego okrycia na zimę, ale ogólnie świetnie sprawdza się na rabatach, w ogrodach ziołowych oraz w donicach lub skrzyniach balkonowych. Wspaniale nadaje się na niskie żywopłoty i obwódki – jest ozdobna nie tylko podczas kwitnienia, ale również zimą. Dodatkowo jest pachnąca i miododajna.

Aby uzyskać ładny pokrój lawendę trzeba obowiązkowo regularnie przycinać. Roślina ta wspaniale znosi cięcie – robimy to za pomocą nożyc ogrodowych w drugim tygodniu sierpnia na wysokość około 30cm. Nie należy zabiegu cięcia pozostawiać na póżniej niż koniec sierpnia, ponieważ nie pozwoli to młodym pędom odrosnąć przed nastaniem mrozów. Wiosną powinno się usunąć tylko chore pędy. Formowanie lawendy należy zacząć tuż po posadzeniu, gdy rośliny są starsze to przycinanie zdrewniałych już pędów może je zabić. Starajmy się zawsze zostawić trochę zielonych liści, nawet jeśli rośliny będą musiały pozostać wyższe.

Lawendę łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion lub sadzonki, które najlepiej jest brać wiosną i ukorzeniać w podłożu pomieszanym z grysem w proporcjach 1:1. Sadzonki podlewamy umiarkowanie i po pojawieniu się korzeni przesadzamy do indywidualnych pojemników. Jak każdy niewielki krzew – lawendę sadzimy w rozstawie około 30cm.

Najpopularniejsze odmiany lawendy wąskolistnej:  

Hidcote Blue  

Munstead  

Dwarf Blue  

Blue Scent  

Lavander Lady  Rosea – różowe kwiaty  

Nana Alba – białe kwiaty  

Aromatico Blue

 

 

You might also like More from author

Leave A Reply