Krokusy na trawniku

0

Jeśli równo przystrzyżony trawnik wydaje się zbyt monotonny, to nie jest to sytuacja bez wyjścia. Wczesną wiosną wspaniałe urozmaicenie na trawiastych powierzchniach wnoszą krokusy, które dość dobrze radzą sobie na zadarnionej glebie. Do uprawy na trawnikach nadają się zarówno okazałe  mieszańce wielkokwiatowe (Crocus Remembrance – jasnofioletowy, Jeanne d’Arc – biały, Pickwick – paskowany, Golden Yellow – żółty, Grand Maitre – ciemnofioletowy), jak i drobniejsze odmiany botaniczne (np. Crocus chrysanthus Romance – jasnożółty,  Crocus chrysanthus Prins Claus – białofioletowy,  Crocus  tommasinianus Ruby’s Giant – ciemnofioletowy, czy biały Crocus chrysanthus Ard Schenk).

Sklep Na Ogrodowej

Pięknie ukwiecony krokusowy trawnik nie jest trudno uzyskać, trzeba trzymać się jedynie kilku podstawowych zasad.:

1. Krokusowy trawnik zakładamy w miejscach słonecznych, na glebie przepuszczalnej. Nawet krótkotrwale zastoiska wody, które nie zniszczą trawy, mogą doprowadzić do zgnicia bulw krokusów.

2. Krokusy sadzimy jesienią, od września do października na głębokość około 8 cm wycinając i odchylając delikatnie darń trawnika. Po posadzeniu bulwek darń dociskamy i obficie podlewamy.

3. Różnokolorową rabatę na trawniku uzyskamy sadząc mieszankę odmian krokusów. Warto się jednak zastanowić, czy jednoodmianowe grupy kolorystyczne nie dadzą lepszego efektu wizualnego.

4. Tak jak inne rośliny, krokusy potrzebują substancji odżywczych dla intensywnego wzrostu i kwitnienia. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed zakładaniem trawnika i wzbogacić glebę dużą ilością kompostu lub obornika.

5. Krokusy najlepiej posadzić na najmniej uczęszczanej części trawnika. Rośliny te są znacznie mniej odporne na deptanie niż trawa.

6. Trawnik z krokusami pierwszy raz w sezonie kosimy nie wcześniej niż pod koniec maja. Do tego czasu krokusy prowadzą intensywną wegetację gromadząc substancje odżywcze na następny sezon. Wcześniejsze skoszenie trawnika i obcięcie liści krokusów pewnie nie zniszczy całkowicie rośliny, ale znacznie obniży szansę na kwitnienie w czasie następnej wiosny.

You might also like More from author

Leave A Reply