Kociołek na ognisko: na stojaku czy wieszany? Który sprawdzi się lepiej?
Zamierzasz w tym sezonie skosztować dań z kociołka? Za pomocą tego naczynia można przygotować wiele pysznych zup, soczystych mięs czy jednogarnkowych potraw i nakarmić większą rodzinę! Jednak zanim zaczniesz szukać przepisów na dania, dowiedz się, jaki kociołek na ognisko wybrać. Na rynku można znaleźć modele na stojaku oraz wieszane. Sprawdź, który będzie lepszy!
Zarówno kociołki wieszane, jak i te na stojaku pozwolą Ci przygotować pyszne dania na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi czy rodziną. Oba garnki mają dużą pojemność i są wykonane z materiałów, które równomiernie rozprowadzają ciepło. Dzięki temu w środku panuje stała temperatura i można przygotować dużą ilość pysznego jedzenia. Różnice pomiędzy kociołkami na stojaku a wieszanymi polegają głównie na sposobie montażu i wygodzie użytkowania.
Kociołek na ognisko na stojaku — czym się wyróżnia?
Kociołki na ognisko na stojaku, dostępne np. w Domedekor.pl, cieszą się dużą popularnością ze względu na prostotę użytkowania. Aby móc z nich korzystać, nie potrzebujesz dodatkowych akcesoriów. Garnki wkłada się do środka paleniska. Dzięki temu ogień równomiernie ogrzewa zawartość naczynia. Zatem masz pewność, że ciepło wszędzie dociera, a składniki w środku nie pozostają surowe.
Tradycyjne garnki do gotowania na zewnątrz mają stelaż, który ma zazwyczaj trzy nóżki.
-
Są one rozstawione tak, aby naczynie było stabilne. Nie ma więc ryzyka, że zawartość przez przypadek się rozleje.
-
Można je odkręcić od kociołka. Dzięki temu przechowywanie garnka, np. na półce, jest bardzo wygodne. Ponadto po odkręceniu nóżek można bez problemu umyć całe naczynie w kuchennym zlewie.
Warto pamiętać, że stojak wkręca się w podstawę naczynia, a nie w dno garnka. Nie musisz się więc obawiać, że kociołek zacznie przeciekać w miejscu łączenia z nóżkami.
Jednak garnki do gotowania na ognisku mają jedną wadę — stojak jest dość niski. Przez to dno naczynia jest położone blisko ognia, a jego zawartość – narażona na przypalenie. Na szczęście można zminimalizować to ryzyko. Wystarczy wyłożyć dno kociołków grubymi plastrami boczku lub słoniny i surowymi liśćmi kapusty. Skutecznie zapobiegną nadmiernemu przypalaniu się jedzenia!
Kociołki wieszane — jakie mają zalety?
Aby używać kociołków wieszanych, potrzebny jest trójnóg z haczykiem. Składa się on z trzech nóg zakończonych szpikulcami, które należy wbić w ziemię wokół ogniska. Trzeba przy tym zadbać, aby garnek wisiał w środku paleniska. Inaczej nie będzie równomiernie ogrzewany i potrawa się nie uda.
Gotowanie w kociołku wieszanym może być także nieco problematyczne.
-
Garnek wypełniony składnikami może ważyć nawet 10 kg. Przez to może być trudno zdjąć go z haczyka, aby swobodnie wymieszać zawartość.
-
Kociołek na haczyku łatwo się kołysze – potrawa może się przez przypadek wylać.
Jednak w naczyniu wieszanym na trójnogu łatwiej jest ograniczyć ryzyko przypalenia dania. Wystarczy skrócić łańcuszek, aby nieco oddalić garnek od ognia.
Pamiętaj! Od tego, jaki model wybierzesz, zależy czy gotowanie w kociołku będzie wygodne i przyjemne. Dlatego nie podejmuj pochopnej decyzji.