Kardynalski kaprys

0

Ogród przy Villa d’Este w Tivoli koło Rzymu jest jednym z najbardziej znanych przykładów renesansowego ogrodu włoskiego.

Willa ta została wybudowana dla kardynała Hipolita d’Este, syna słynnej Lukrecji Borgii i Alfonso d’Este i w założeniu miała być wiejskim domem kardynała. Położona jest na wzgórzu, z którego roztacza się fantastyczny widok na Rzym. No cóż, można powiedzieć, że jaka pozycja i możliwości właściela, taki  jego wiejski dom, a zwłaszcza  ogród. Wielokrotnie potwierdza się to w przypadku pozostałych włoskich ogrodów z  XVI wieku.

 

Villa d'Este

 

W ogrodzie kardynała d’Este znajdują się  aleje ciemnozielonych, ogromnych cyprysów, strzyżone partery z bukszpanu, cisa czy lauru. Ogród jest  zielony i pełen wody, bo najsłynniejsze w tym ogrodzie są oczywiście fontanny – Fontanna Organów, wykorzystująca instrumenty hydrauliczne i wygrywająca melodie  i Aleja Stu Fontann z płaskorzeźbami przestawiającymi  kiedyś „Metamorfozy” Owidiusza, obecnie zarośniętymi roślinami i mało widocznymi  ze względu na niszczycielski wpływ wody. Przy Fontannie Wenus mamy niespodziankę, tzw. giochi d`acuqa, czyli sztuki wodne polegające na niespodziewanym uruchomieniu wodotrysków, które oblewają zaskoczonych gości.  Dużo też jest w ogrodzie kamiennych posągów  greckich bogów i grot, które są wyrazem fascynacji  twórców ogrodu starożytną mitologią.

Więcej informacji na temat odwiedzin ogrodów przy Villa d’Este TUTAJ.

You might also like More from author

Leave A Reply