Jakie nowe oraz angielskie róże warto posadzić w ogrodzie?

0

Spacerując po ogrodzie różanym w angielskim ogrodzie Savill Gardens przy zamku Windsor, zdziwiła mnie ogromna różnica pomiędzy zdrowotnością kwitnących w nim róż.  Ogród ten został uroczyście otwarty przez Królową Elżbietę II zaledwie 2 lata temu. Rabaty pod nasadzenia były wszędzie tak samo doładnie przygotowane – niewatpliwie przez świetnych fachowców. Dzisiaj jednak widać, jak niektóre odmiany radzą sobie z chorobami i kiepską pogodą, inne zaś chorują – co decyduje o ich zahamowanym wzroście i słabym kwitnieniu.  Przedstawiam więc odmiany, które urzekły mnie najbardziej swoim zdrowym wyglądem i bujnym wzrostem. Wszystkie z nich mogą rosnąć w Polsce (zdjęcia odmian są w galerii z lewej strony artykułu).

Pearl Drift (Le Grice 1980) jest dosyć nową różą o delikatnych , półpełnych kwiatach w kolorze lekkegio różu.  Powstała około 30 lat temu w wyniku skrzyżowania dwóch klasycznych odmian ‘Mermaid’ oraz ‘New Dawn’. Ma ciemnozielone, skórzaste  liście, a młode pędy mają piękny różowy odcień, który po otwarciu przechodzi  prawie w biel. Pędy przed rozkwitnięciem faktycznie wyglądają jak perły – stąd nazwa odmiany. Wysokość około 1m. Powtarza kwitnienie od czerwca, aż do pierwszych przymrozków.

 

Róża 'Pearl Drift'

 Róża 'Pearl Drift’

 

Princess of Wales (Harkness 1997) to odmiana o pięknych białych, pełnych i delikatnie pachnących kwiatach. Dorasta do 0,8m i świetnie nadaje się do obsadzeń rabat mieszanych, różanek oraz donic. Charakteryzuje się zdrowym, ciemnozielonym, błyszczącym ulistnieniem.

Gertrude Jekyll (David Austin  1986) to oczywiście klasyka – chociaż  jest o wiele młodsza od swojej imienniczki, to wpisała się już w krajobraz wielu pięknych ogrodów. Ta angielska róża o niesłychanie intensywnym zapachu i wspaniałych, różowych kwiatostanach dodatkowo charakteryzuje się zdrowo wyglądającym ulistnieniem, które we wczesnej fazie wzrostu ma czerwonawe zabarwienie. Dorasta do 1,2m i polecana jest do obsadzeń rabat oraz na kwiat cięty.

Harlow Carr (David Austin 2004) to nowa angielska róża o intensywnym różowym zabarwieniu kwiatów. Mocno pachnie i regularnie powtarza kwitnienie, jej średniej wielkości, zielone, skórzaste liście mają czerwonawy kolor we wczesnej fazie wzrostu.  Dorasta do 1m i polecana jest do obsadzeń rabat oraz donic.

The Pilgrim (David Austin  1987) to bardzo popularna angielska róża wyhodowana przez legendarnego David’a Austin’a. Jej pełne i mocno pachnące kwiaty mają bogate żółte zabarwienie, a płatki zewnętrzne są jaśniejsze – wyglądają pięknie zwieńczając pędy pokryte błyszczącymi zielonymi liśćmi. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych róż angielskich. Dorasta do 1m i polecana jest do obsadzeń rabat oraz na kwiat cięty. Odpowiednio prowadzona może być także różą pnącą.

Cornelia (Pemberton 1925) skradła moje serce. Jedna z najpiękniejszych róż, jakie widziałam w Savill Garden. Ma drobne różowo-brzozkwiniowe kwiatki, które gęsto pokrywają smukłe pędy dorastające nawet do 1,5m. Liście ma zdrowe, dorodne, o ciemnozielonym zabarwieniu. Cornelia regularnie powtarza kwitnienie i świetnie nadaje się na rabaty mieszane oraz na żywopłoty.

 

Róża 'Cornelia'

 Róża 'Cornelia’

 

Sally Holmes ( Holmes 1976)  to róża krzaczasta dorastająca nawet do 1,8m. Jest krzyżówką dwóch popularnych odmian ‘Ivory Fashion’ oraz ‘Ballerina’. Jej pojedyńcze kremowo-białe kwiaty oraz różowe pąki kwiatowe wyglądają pięknie wśród ciemnozielonych, skórzastych liści. Charakteryzuje się mocnym, zdrowym wzrostem i długim okresem kwitnienia. Polecana jest do obsadzeń rabat mieszanych lub do uprawy jako soliter.

Scepter’d Isle (David Austin  1996) to bardzo urocza róża o delikatnie różowych, pełnych kwiatach. Charakteryzuje się długim okresem kwitnienia i dorasta do około 0,8m Polecana jest do obsadzeń rabat mieszanych oraz donic. Odporna, zdrowa i pięknie pachnąca – odmiana ta zdobyła wiele nagród w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Golden Celebration (David Austin  1992) to odmiana, która wśród róż angielskich ma najbardziej okazałe kwiaty. Świetnie nadaje się do uprawy w różnych klimatach. Jej zdrowe, duże, błyszczące liście zwieńczone są pachnącymi, pełnymi, złotymi kwiatostanami, które regularnie powtarzają kwitnienie. Dorasta do 1,25m i polecana jest do obsadzeń rabat mieszanych lub do uprawy jako soliter. Zwyciężczyni wielu nagród.

Princess Anne (David Austin  2010) to przepiękna nowa róża angielska o intensywnie różowych, pełnych kwiatach i mocnym zapachu. Regularnie powtarza kwitnienie i charakteryzuje się cudownie zdrowo wyglądającymi, błyszczącymi liśćmi. Niesamowicie odporna na choroby. Dorasta do 1m i świetnie nadaje się na rabaty mieszane oraz na żywopłoty.

 

Róża 'Princess Anne'

Róża 'Princess Anne’ 

 

You might also like More from author

Leave A Reply