Jak zadbać o siewki na parapecie, w szklarni i pod folią?
Bez względu na to, czy jesteś dobrze doświadczonym ogrodnikiem pielęgnującym siewki w szklarni czy tunelu foliowym lub dopiero początkującym amatorem robiącym zasiewy na parapetach w domu – poniższe porady z pewnością Ci się przydadzą. Rośliny we wczesnych stadiach swojego życia są szczególnie delikatne i narażone na wszelkie zagrożenia, pamiętajmy więc:
1 Podlewajmy ostrożnie. To naprawdę zadziwiające jak szybko wysycha podłoże w małych pojemnikach i multipaletach – szczególnie podczas słonecznych dni. Uważajmy jednak aby nie przelać zbytnio podłoża, ponieważ przemoczone torf czy gleba nie mają w sobie powietrza – to może zadusić korzenie młodych roślinek. Wilgotność podłoża siewek wewnątrz powinna być sprawdzana każdego dnia, a podczas ciepłej pogody nawet dwa razy dziennie.
2 Podlewajmy rano, nie wieczorem. Według znawców podlewanie roślin pod wieczór, to tak jakbyśmy my kładli się spać w mokrej piżamie – jest to powodem chorób i osłabienia.
3 Jeśli wysiewamy nasiona wczesną wiosną (np. pomidory) to miesiąc lub dwa później upewnijmy się, czy aby ich korzenie zbytnio się nie rozrosły. Sprawdźmy czy może niektóre siewki nie potrzebują przesadzenia do troszkę większych doniczek zanim jeszcze powędrują pod koniec maja do gruntu.
4 Jeśli siewki rosną na parapecie w mieszkaniu, to zadbajmy aby miały odpowiednią wilgotność powietrza. W naszych domach jest przecież zazwyczaj dosyć sucho w porównaniu z wymaganiami roślin. Zbyt suche powietrze może nawet zabić młode rośliny – sprawdźmy czy na ich listkach nie pojawiają się brązowe krawędzie. Wilgotność powietrza wokół siewek można łatwo polepszyć ustawiając obok nich miseczkę z wodą.
5 Uwaga na cienkie siewki. Jeśli planujesz wysiewać nasiona wewnątrz to koniecznie zadbaj o to, aby miały wystarczającą ilość światła – przynajmniej 6 godzin dziennie. Siewki ustawione na parapetach zacienionego drzewami lub innymi budynkami okna w poszukiwaniu światła dziennego będą wydłużały się w nieskończoność i stawały sie coraz słabsze. Jeśli jednak zapewnimy siewkom odpowiednią ilość światła lecz zbyt niską temperaturę, to po wykiełkowaniu nie będą one rosły w ogóle, lecz zatrzymają się w miejscu.
6 Zawsze dbajmy o czystość w szklarni, tunelu foliowym czy nawet na parapecie. Warunki wewnątrz są świetne dla uprawy siewek, ale mogą też być przyczyną ich chorób oraz śmierci. Szklarnie i tunele powinny być myte wewnątrz każdej wiosny, na parapetach zaś starajmy się nie kłaść owoców lub innych roślin w pobliżu siewek. Często wietrzmy podczas ciepłych dni.
7 Szkodniki takie jak mszyce czy mączliki szklarniowe mogą rozprzestrzenić się wewnątrz bardzo szybko. Regularnie sprawdzajmy więc, czy na roślinach nie pojawiły się ślady ich żerowania. Jako środek prewencyjny można co tydzień wykonywać oprysk wodą z czosnkiem – zmyli to szkodniki i ocali młode roślinki. Wodę czosnkową można używać często, gdyż nie zmieni ona smaku opryskiwanych warzyw oraz owoców.