Jak przyrządzam bakłażany?
Jesienią GOSIĄ z bloga Metadieta.pl zaczyna wyszukiwć na straganach i w warzywniakach purpurowych bakłażanów. Podobnie jak przy zmianie garderoby na ciemniejszą, teraz również czuje potrzebę powrotu do jesiennych barw na talerzu. Bakłażan przyciąga przecież uwagę wszystkich swoim połyskliwym fioletem, erotyczną obłością i finalnie nieskomplikowaną obróbką kulinarną.
Gruszka miłości.
Bakłażan (oberżyna) – do Polski trafił dopiero w XV wieku, ale już 4 tysiące lat temu Hindusi zachwycali się nim nazywając go gruszką miłości. Ci wschodni wrażliwcy przypisywali temu warzywu pozytywne oddziaływanie na libido. Jego lśniąca, granatowo-fioletowa skórka od wieków kusiła kobiety, aby się w niej przeglądać, a obły kształt dodatkowo rozpalał zmysły. Jedynie smak surowego bakłażana zniechęca, gdyż posiada on toksyczną goryczkę, którą musimy usuwać soląc mięsiste plastry warzywa na pół godziny przed kulinarną obróbką.
Dla ciała i duszy.
Tylko piękny bakłażan – twardy, o zdrowej napiętej skórce, jest źródłem witaminy C i karotenu. Ze względu na dużą zawartość błonnika, jedząc bakłażana, dość szybko odczuwamy sytość. I to jest najważniejszy, oprócz kuszącego kształtu, połyskliwej czerni i przydymionego smaku, atut tego warzywa!
Bakłażan na wiele sposobów.
Warzywo to można jeść jako przystawkę lub danie główne – na ciepło i zimno, najważniejsze jest jednak aby pamiętać o usunięciu gorzkiego smaczku przed gotowaniem. Oto moje pomysły przyrządzania bakłażana:
– po usunięciu goryczki, kroję w kosteczkę i smażę na oliwie wraz z pomidorami, bazylią, cząbrem i cebulą lub …
– grilluję i zostawiam na noc w oleistej kąpieli wypełnionej wyciśniętym przez praskę czosnkiem i pokruszonym czerwonym pieprzem. Przed podaniem posypuję natką pietruszki.
– Przygotowuję też „kawior” z bakłażana, którego przepis można zobaczyć TUTAJ.
– Gdy mam więcej czasu faszeruję plastry oberżyny grzybami z cebulą, dużą ilością czarnego pieprzu i obtaczam w rozbełtanym jajku, a następnie smażę na rozgrzanym tłuszczu. Smacznego!
Bakłażan uprawia się bardzo podobnie do pomidorów i papryki słodkiej oraz chili w szklarni.
Więcej ciekawych przepisów oraz informacji na temat zdrowego stylu życia znajdziecie w książce Gosi Waluszewskiej oraz na jej blogu METADIETA.PL