Ilnacullin na Wyspie Garnish

0

Ogród Ilnacullin jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Południowej Irlandii. Założony został na maleńkiej wysepce o nazwie Garnish, przy malowniczym miateczku Glengarriff w hrabstwie Cork. Jedyna droga do jego wrót prowadzi przez błękitne wody Oceanu Atlantyckiego – niewielka łódeczka regularnie kursuje ze turystami manewrując pomiędzy dziesiątkami wystających z wody skałek pokrytych wylegującymi się fokami. Sama 15-minutowa  podróż z lądu do ogrodu jest niesamowitym przeżyciem, jednak to co czeka odwiedzających na miejscu jest prawdziwie unikalne.

Ogród na wyspie Garnish został zaprojektowany w stylu Włoskim i jest pełen sekretnych pokoi ogrodowych, zakamarków, alejek oraz przepięknych osi widokowych. Z klasycystycznej świątyni rozpościera się widok na imponujące szczyty gór Caha oraz spkojny zalew oceanu. Z tego miejsca kilkusetmetrowa aleja prowadzi wśród ogromnych magnolii, rododendronów oraz eukaliptusów na drugą strone wyspy. Dzięki wpływowi ciepłego prądu oceanicznego Gulf Stream roślinność jest to bujna i obfita w rzadko spotykane gatunki.

Pierwsza wzmianka o wyspie pochodzi z okresu Wojen Napoleońskich, gdy to w roku 1796 Brytyjskie Ministerstwo Wojny postawiło tu Martello Tower czyli typową dla tego okresu  wierzę obronną oraz baraki wojskowe. W roku 1910 Garnish wraz z fortyfikacjami i barakami został odkupiony przez Annan’a Bryce’a, który dzięki swojej wspaniałej pomysłowości założył tu ogród Ilnacullin.

Pomimo tego, iż główny dom nigdy tu nie powstał – to zbudowano włoskie pawilony Casita i ogrody według projektu utalentowanego architekta i wielkiego miłośnika starożytności – Harolda Peto (warto zobaczyć ogród Peto w Iford Manor TUTAJ). Oprócz ogrodu w stylu włoskim powstał tu równiez kuchenny ogród „za murem”, który dostarczał rodzinie Bryce’a warzyw, owoców oraz kwiatów ciętych. Po śmierci właściciela w roku 1953 cała wyspa wraz z ogrodem została podarowana Ministerswu Spraw Publicznych i otwarta dla zwiedzających.

 

Więcej informacji na temat DOJAZDU

 oraz

 GODZIN OTWARCIA

You might also like More from author

Leave A Reply