Hortensje – krzewy piękne przez całe lato

0

Odmiany z grupy hortensji ogrodowych (Hydrangea macrophylla) mają chyba najwięcej zwolenników, ponieważ wprowadzają do ogrodu mnóstwo koloru. Choć niektóre kwitną na biało, to większość wykształca kwiaty w odcieniach różu albo błękitu, i co ciekawe, wyboru pomiędzy różem a błękitem możemy dokonać sami, już po posadzeniu krzewu. Kwiaty hortensji reagują na odczyn gleby i zawartość związków aluminium w podłożu. Na glebach kwaśnych (ph. 5,2 – 5,5) z zawartością aluminium kwitną na niebiesko, a na stanowisku ubogim w glin, o odczynie zbliżonym do obojętnego lub lekko zasadowym są różowe. Poziom glinu w glebie podnosimy stosując od wiosny do kwitnienia roztwór ałunu potasowego (siarczan glinowo-potasowy). Roślinę podlewamy roztworem co dwa tygodnie. Natomiast aby skłonić hortensję do wykształcenia kwiatów różowych, stosujemy dodatki podnoszące ph gleby, np. długotrwale działający sproszkowany dolomit. W sprzedaży są też gotowe mieszanki nawozowe, które pomagają w uzyskaniu wybranego koloru hortensji.

 

Hortensje

Okazałe krzewy hortensji w ogrodzie leśnym. 

 

Te krzewy zwykle źle znoszą pełne nasłonecznienie. Jeśli słońce – to tylko w godzinach  porannych, natomiast w upalne, letnie popołudnia krzewy powinny być już zdecydowanie w cieniu. Uprawiając gatunki z tej grupy należy również dbać o zapewnienie właściwej wilgotności – ponieważ przesuszone krzewy źle rosną, wykształcają małe kwiaty, a w przypadku dłuższego braku wilgoci całkowicie tracą dekoracyjność. Dlatego w okresach suszy hortensję ogrodowa trzeba bardzo uważnie obserwować i podlewać za każdym razem, gdy zauważymy oznaki niedoboru wilgoci.

Hortensje ogrodowe najłatwiej ze wszystkich uszkodzić w trakcie niefachowego cięcia. Rośliny te wykształcają pąki kwiatowe na następny sezon na zimujących pędach i jeśli je wytniemy lub drastycznie skrócimy, krzew nie zakwitnie wcale lub bardzo słabo. Dlatego odmiany z tej grupy przycinamy bardzo oszczędnie, usuwając wierzchołki z przekwitniętymi kwiatostanami i stare lub zakłócające pokrój pędy. Cięcie najlepiej wykonać tuż po kwitnieniu, albo wczesną wiosną, kiedy widać już, w jakim stanie hortensja przezimowała.

Hortensje ogrodowe niestety nie zawsze dobrze zimują w naszym klimacie. W mroźne, pozbawione śniegu zimy często tracą pąki kwiatowe. Sam krzew zwykle nie ulega uszkodzeniu, ale nie kwitnie. Dlatego krzewy warto zabezpieczać na zimę włókniną, co zwiększa szansę na przezimowanie rośliny bez zakłóceń. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, zdecydowanie więcej szans na sukces w uprawie hortensji ogrodowych posiadają mieszkańcy Polski południowo-zachodniej i  rejonów nadmorskich. Na pozostałym terenie hortensje również zakwitną, ale tylko po łagodnych zimach.

Przeczytaj więcej o hortensjach w naszym e-MAGAZYNIE.

You might also like More from author

Leave A Reply