Hipeastrum w domowych aranżacjach

0

Hipeastrum to jedna z piękniejszych roślin dekoracyjnych stosowanych we wnętrzach, którą możemy wykorzystywać w ciągu kilku sezonów. Oczywiście przy właściwej pielęgnacji, obejmującej m.in. odpowiednie zasilanie rośliny i zapewnienie jej okresu spoczynku. Hipeastrum wykształca ogromne,  trwałe kwiaty, stanowiące doskonałą oprawę domowych uroczystości i świąt. Roślina chętnie wykorzystywana jest przez florystów jako kwiat cięty, głównie do tworzenia okazałych wiązanek i jednorodnych kompozycji.

cebule hipeastrum

W domowych warunkach hipeastrum zwykle uprawiamy w donicach. W sprzedaży znajdują się ogromne cebule tej rośliny ( w obwodzie od 20 do nawet 40 cm), które w zależności od rozmiaru wykształcają od jednego do czterech – pięciu pędów kwiatowych. Hipeastrum kwitnie po 6-8 tygodniach od posadzenia, a szczegółowe warunki uprawy podajemy tutaj.

Rośliny, w zależności od odmiany osiągają zwykle od 50 do nawet 100 cm wysokości, a pędy są tym bardziej ”wyciągnięte” im  mniej światła otrzymuje roślina. Dlatego w pierwszym okresie wzrostu warto ustawić hipeastrum jak najbliżej okna. Wskazane jest również systematyczne obracanie rośliny, aby nie przechyliła się na jedną stronę. Uprawiając hipeastrum pamiętajmy również, że donica w której rośnie, powinna być dość ciężka – wysoka roślina łatwo traci równowagę. Pojemnik nie musi natomiast być duży – cebule zakwitną nawet w niewielkiej ilości wilgotnego podłoża, albo w samej wodzie (zwilżamy tylko korzenie).

Kompozycja z kilku cebul

Hipeastrum świetnie prezentuje się nawet, jeśli uprawiamy pojedynczą cebulę. Do bardziej tradycyjnych aranżacji jako pojemnik warto wybrać rustykalną donicę ceramiczną albo drewnianą. Rośliny uprawiane w szkle zdecydowanie bardziej pasują do wnętrz nowoczesnych. Okazałe kompozycje składające się z kilku cebul, sadzimy w niskich osłonkach typu kosze lub szerokie donice. Do uzupełnienia przestrzeni pomiędzy cebulami możemy użyć świeżego mchu, drobnej rafii, kamyków lub szyszek. Niewielki dodatek ozdób sezonowych (np. bombek w okresie bożonarodzeniowym) pozwoli na proste i szybkiego dostosowanie kompozycji do aktualnych potrzeb.

Zdjęcia najpiękniejszych odmian hipeastrum w nasej GALERII

You might also like More from author

Leave A Reply