GROOT GROEN PLUS czyli zieleń po holendersku

0

To nazwa międzynarodowej wystawy szkółkarskiej w holenderskim miasteczku Zundert. Jedna z najbardziej prestiżowych wystaw szkółkarskich w Europie. Plasuje się wśród takich wystaw jak: Plantarium w Holandii, IPM w Niemczech, czy Zieleń to życie w Polsce.

W pierwszych trzech dniach października w 20-tysięcznym mieście Zundert (okolice Bredy), w którym urodził się i spędził pierwsze lata dzieciństwa – Vincent van Gogh odbyła się 24 edycja międzynarodowej wystawy szkółkarskiej Groot Groen Plus. Wystawę odwiedziło przeszło 8 tysięcy miłośników roślin z Holandii i kilkunastu innych krajów europejskich. Na wystawie zaprezentowało się około 300 firm, głównie z materiałem szkółkarskim (75 proc. stoisk), ale także z branż pokrewnych (maszyny do sadzenia i wykopywania drzew, linie technologiczne do sadzenia roślin, pojemniki, etykiety, różnego typu podłoża, systemy nawadniające).

Zaczęło się skromnie – czterech okolicznych szkółkarzy z inicjatywy Jaca Loddersa postanowili wspólnie pokazać owoce swojej pracy. Pomysł okazał się na tyle atrakcyjny, że nieprzerwanie od 24 lat spotykają się, od dwóch lat w centrum miasta Zundert w obszernym pawilonie szkółkarze z Holandii i zagranicy, głównie z Belgii (z Zundert do belgijskiej granicy jest 35 km) i Niemiec. Polskim akcentem na targach było stoisko Gospodarstwa Ogrodniczego Aleksandry Kusiby-Wyki i Marcina Wyki, którzy specjalizują się w produkcji: borówki amerykańskiej (Vaccinium corymbosum), jagody kamczackiej (Lonicera caerulea), kalmii szerokolistnej (Kalmia latifolia), różaneczników (Rhododendron). Materiał wyjściowy do produkcji w szkółce stanowią sadzonki rozmnażane in-vitro w gospodarstwie ogrodniczym Tadeusza Kusiby.

Tak jak w modzie także w ogrodnictwie pojawia się i znika zapotrzebowanie na określone rośliny. Szkółkarze starają się nadążać za potrzebami odbiorców i co roku wypuszczają na rynek nowe odmiany roślin ozdobnych. Każdy szkółkarz mógł zgłosić nową odmianę. Zgłoszone rośliny były oceniane przez przedstawicieli Królewskiego Stowarzyszenia Miłośników Szkółkarstwa w Boskoop (KVBC). Przyznano 8 medali: w tym 2 złote, 2 srebrne i 4 brązowe. Mam nadzieję, że nagrodzone odmiany szybko dotrą także do naszych ogródków.

Nagrodzone rośliny to:

MEDALE ZŁOTE

Kiścień japoński (Leucothoe keiskei) ‘Halloween’ – zimozielony krzew o wąskich delikatnie poskręcanych liściach, tylko częściowo przebarwiających się jesienią na pomarańczowo-czerwono-brązowo. Liście o tych barwach pozostają na krzewie aż do wiosny, co czyni go bardzo atrakcyjnym w czasie zimy. Przed zimą warto go zabezpieczyć przed mrozem. Kiścień japoński jest jednym z najbardziej dekoracyjnych krzewów wrzosowatych. Doskonale czuje się w otoczeniu wrzosów, wrzośców, modrzewnic, hebe, azalii oraz niskich bylin.

Kiścień Halloween

Niebiański bambus (Nandina domestica) ‘Brightlight’ – niski, strzelisty, gęsty krzew o przyciągających uwagę jasnozielonych liściach. Roślina świetnie się prezentuje w kompozycjach z innymi roślinami lub w uprawie w pojemnikach. Obfite białe, niezbyt duże kwiaty, zebrane są w stożkowate wiechy. Polecane do przydomowych ogródków w cieplejszych regionach Polski. Młode rośliny należy okrywać zimą.

Niebiańki bambys Brighlight

MEDALE SREBRNE 

Brzoza czarna (Betula nigra) ‘Summer Cascade’ szybko rosnące, niskie drzewko, dochodzące do 4 m wysokości o delikatnie przewieszających się gałązkach, o stosunkowo dużych liściach o długości do 10 cm. Jesienią przebarwia się na żywo żółty kolor. Najlepiej się rozwija na stanowiskach słonecznych, ale także znosi dobrze półcień. Preferuje wilgotne stanowiska, roślina wysoce mrozoodporna. Wrażliwa na zasolenie podłoża oraz zanieczyszczenie powietrza. Polecana do małych ogródków, parków czy zieleni miejskiej. Jako soliter lub sadzona w grupach. Doskonale wygląda sadzona nad zbiornikami wodnymi, nad którymi zwiesza swoje pędy. Może być także sadzona w dużych pojemnikach na balkony i tarasy, należy jedynie pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu donicy przed nadchodzącymi mrozami.

Brzoza Summer Cascade

Magnolia wielkokwiatowa (Magnolia grandiflora) ‘Alta’ – krzew lub drzewo o pokaźnych rozmiarach, przyciągający wzrok kolumnowym pokrojem, błyszczącymi, dużymi ciemnozielonymi liśćmi. Od 5 roku zakwita okazałymi, białymi kwiatami. Bardzo dekoracyjny owocostan w postaci pionowo stojącej różowo-fioletowej szyszki. Odporna na mróz nawet poniżej 20°C.

Magnolia wielkokwiatowa Alta

MEDALE BRĄZOWE
Turzyca oszimeńska (Carex oshimensis) ‘Eversheen’ – atrakcyjna, zimozielona, kępiasta trawa o powolnym wzroście, dochodząca do 30-40 cm. Toleruje każdy rodzaj gleby oprócz piaszczystej. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale także w półcieniu w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Liście bardzo ozdobne wąskie, łukowate, dwukolorowe, środek blaszki liściowej żółto-zielony po brzegach intensywno zielone. Bardzo wszechstronna odmiana, świetnie udaje się zarówno w donicach jak i w gruncie. Wysadza się ją jako obwódki, na skalniakach, kwiatowych rabatach. Swietniesię nadaje w ogrodach wodnych czy bagiennych. Bardzo dobrze komponuje się z żurawkami, czy barwinkami.

Turzyca Evercolor

Barbula klandońska (Caryopteris clandonensis) ‘Blue Empire’ – niski dekoracyjny krzew, pędy sztywne, wzniesione, liście lancetowate, sztywne, o wyraźnym unerwieniu w żywo zielonym kolorze. Na końcach pędów i w kątach liści kuliste kwiatostany w kolorze niebiesko-fioletowym. Długie pręciki wystają poza płatki kwiatów, dodając im urody. Pachnące kwiaty są często odwiedzane przez pszczoły. Kwitną od sierpnia do pierwszych przymrozków Roślina wrażliwa na mróz. Doskonale komponuje się na rabatach, skalniakach, pojemnikach. Budleja, orszelina, hortensja czy prusznik są dobrym dla niej towarzystwem.

Barbula klandońska

Błotnia leśna (Nyssa sylvatica) ‘Wildfire’ – niewysokie drzewo, w ciągu lata o liściach ciemnozielonych, jesienią liście pięknie się przebarwiają na intensywny szkarłatno-czerwony kolor, w miejscach bardziej ocienionych na żółto i pomarańczowo. Na żyzne, wilgotne stanowiska. Kwaśny odczyn gleby sprzyja lepszemu wybarwieniu liści. Gatunek wytrzymały na mróz.

 

Świerk białobok (Picea pungens) ‘Baby Blue’ – drzewo o bardzo równomiernym i zwartym pokroju. Igły o niebieskawym zabarwieniu. Młode pędy mają bardzo jasną, kremową barwę, która ciemnieje wraz z wegetacją.

Świerk Super Blue

Zdjęcia: grootgroen.nl

 

You might also like More from author

Leave A Reply