Fasola – jakie odmiany warto mieć w warzywniku

1

Uprawa własnych warzyw rozpoczyna się od wyboru odmian, które najchętniej widzielibyśmy w swoim ogródku. I tu często pojawia się pierwsza trudność – bo dostępnych odmian z roku na rok przybywa, a każda kusi nieprzeciętnymi cechami i nadzwyczajną zdolnością do plonowania. Często nie wiadomo, którą wybrać. Nieco zagubionym ogrodnikom chcemy przyjść z pomocą. Wspólnie zastanowimy jakie warzywa warto mieć w ogrodzie, i czym kierować się przy wyborze nasion.

Jaką fasolę posiać

Fasolę wykorzystujemy na dwa sposoby – jako obiadową jarzynkę – do tego celu służy fasola szparagowa oraz na suche nasiona, które po ugotowaniu mogą być składnikiem wielu potraw.

Fasoli szparagowej i tradycyjnej (na ziarna) raczej nie używa się zamiennie – bo nasiona fasoli szparagowej po uschnięciu nie są zbyt okazałe, a fasola przeznaczona do suszenia zwykle ma włókniste osłonki.

Różne rodzaje fasoli szparagowej

Fasola szparagowa to jarzyna typowo sezonowa. Trzeba ją spożyć bezpośrednio po zbiorze, w dłuższym okresie przydatność do konsumpcji zachowuje tylko poprzez mrożenie lub wekowanie. Siejąc to warzywo w ogrodzie musimy więc zadbać o to, aby rośliny plonowały jak najdłużej, dostarczając w tym czasie dobrej jakości, młodych strąków.

Na pierwsze zbiory najlepsze będą odmiany najwcześniejszej fasolki karłowej, która owocuje po około 60-70 dniach od wysiewu. Może to być np. Galopka, Polka, Korona, Złota Saxa (odmiany żółte), Ibiza, Plus, Ferrari (odmiany  zielone) lub ciekawe odmiany o nietypowych kolorach: fioletowa Purple Teepee lub czerwono-zielona Barlotto lingua di fuoco nano. Młodą fasolkę z tych zasiewów zbierzemy około połowy lipca.

Do zapewnienia późniejszych, regularnych zbiorów dobrze nadają się fasole tyczne (pnące), które kwitną sukcesywnie na wzrastających pędach. Jeśli dodatkowo wykonamy np. dwukrotny siew nasion w odstępie trzytygodniowym, to świeżą fasolę będziemy zbierać jeszcze na początku jesieni. Ciekawe odmiany fasoli tycznej to m.in. Goldmarie – żółta o szerokich strąkach, fioletowa  Blauhilde i zielona Neckarkonigin. Wszystkie wymagają przynajmniej dwumetrowych, solidnych podpór.

Zalety rośliny użytkowej i ozdobnej łączy w sobie niewysoka fasola wielokwiatowa Hestia, którą możemy posadzić w donicy. Ta kwitnąca na różowo roślina wykształca bezwłókniste strąki i smaczne nasiona.

Suche nasiona fasoli

Fasola na suche ziarna występuje również w formie karłowej i tycznej. Fasola tyczna wymaga solidnych podpór, ale na dobrze uprawionej glebie odwdzięcza się bardzo obfitymi plonami. Fasola na suche ziarna dojrzewa około trzech miesięcy od siewu, a więc najwcześniej pod koniec sierpnia. Bardzo duże ziarna wykształca odmiana Piękny Jaś, fasola tyczna, osiągająca nawet 3 m wysokości. Wśród odmian karłowych spore nasiona posiada odmiana Kontra (nie wymaga podpór). Odmiany karłowe o mniejszych nasionach to m.in. Laponia, Aura i Wawelska (czerwone nasiona).

Warunki uprawy fasoli

Fasola najlepiej rośnie na glebie żyznej i przepuszczalnej, z dodatkiem obornika lub kompostu. Preferuje stanowiska o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jest rośliną ciepłolubną. Nasiona fasoli wysiewamy wprost do gruntu, ale nie wcześniej niż w połowie maja, bo dopiero wtedy warunki termiczne pozwalają na dobry wzrost tej ważnej w naszej diecie rośliny.

You might also like More from author

1 Comment

  1. Maszka12 says

    Zupa z ziarenek zimą _świetna ,energetyczna sprawa. Fasole ,zwłaszcza te tyczne odmiany ,oprócz walorów smakowych są świetną ozdobą przydomowych ogrodów. Polecam

Leave A Reply