Dobrze dobrane łóżko dla zdrowego snu

0

Wygodne łóżko, odpowiednich rozmiarów, z prawidłowo dobranym stelażem, jak i materacem, to gwarancja zdrowego i komfortowego snu. W ciągu całego swojego życia – wedle statystyk – przesypiamy nawet 25 lat. W stosunku do naszego zdrowia i komfortu normalnego funkcjonowania w życiu codziennym, to naprawdę sporo! To dlatego tak dużą uwagę zwraca się na to, by kupując łóżka uwzględniać coś więcej, aniżeli jedynie estetykę i dopasowanie do aranżacji wnętrza.

Wielkość łóżka

Łóżko, na którym nam się będzie wygodnie spać, powinno być dłuższe od naszego wzrostu o jakieś 25 cm. Do tego minimalna szerokość – dla łóżek jednoosobowych, to 80 cm, przy czym większy komfort zapewniają łóżka o szerokości 90/100 cm. Liczy się także wysokość łóżka. Dla zachowania minimum higieny, czyli zredukowania efektu gromadzącego się kurzu, i oczywiście wygody siadania oraz wstawania, łóżko powinno mieć wysokość przynajmniej 25 cm. Optymalna wysokość to jednak 40 cm czy nawet 50 cm, a dla osób schorowanych zaleca się wysokość 60 cm.

Dla łóżek podwójnych, wersalek lub tzw. łoży małżeńskich, długość łóżka powinna być analogicznie taka sama, jak dla łóżek pojedynczych. Podobnie rzecz się ma z wysokością. Z kolei szerokość to już minimum 120 cm. Osoby bardzo wysokie, dla których standardowe rozmiary oferowanych łóżek są za krótkie, powinny rozważyć wykonanie łóżka na zamówienie.

Stelaż pod materac

W następnej kolejności skupiamy się na stelażu, bo to od niego zależy, jak nam się będzie spało na łóżku – wersalce, tapczanie, narożniku – jakimkolwiek, byleby wygodnie i zdrowo dla kręgosłupa, a także komfortowo dla nas samych! Niestety zakup, jakim jest stelaż, często staje się dla nas wyborem wedle zasady – najtaniej. Wolimy dołożyć więcej ze swojej skarbonki do wysokiego jakościowo materaca. Niestety nawet najdroższy i najlepszy materac straci szybko na swoich właściwościach, jeśli będzie umieszczony na nieodpowiednim stelażu. Co więcej, uszkodzony materac umiejscowiony na stelażu innym, niż zalecał producent materaca, traci gwarancję i nie ma możliwości naprawy czy wymiany na nowy, ze względu na nieprzestrzeganie warunków eksploatacji.

Stelaż pod materac może być wykonany z drewna: sosnowego, brzozowego oraz bukowego. Najtańsza opcja to stelaże sosnowe, rozwijane, kładzione na ramie łóżka. Są dobre dla alergików, ale niestety na tym ich zalety się kończą. Za niską cenę uzyskujemy stelaż, który może się przemieszczać i odkształcać. Poza tym nadaje się tylko do łóżek pojedynczych, o niewielkim obciążeniu.

Stelaże bukowe to jak dotąd najlepsza i najchętniej wybierana opcja, choć cena rośnie w górę. Drewno bukowe jest sprężyste, dlatego materac może na nim pracować, ale nie odkształca się i nie ulega zniszczeniu. Taki stelaż sprawdza się również do łóżek podwójnych. Z powodzeniem można na nim położyć materac lateksowy, z pianki termo- bądź wysokoplastycznej.

Jak znaleźć swoje idealne łóżko, które zaoferuje cenę adekwatną do jakości i estetykę, a ponadto pełen komfort użytkowania? Warto zajrzeć pod adres http://pl.tempur.com/stelaze-i-lozka/, by uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące, „senne” pytania.

Stelaże regulowane i nieregulowane

Stelaże nieregulowane bazują na listewkach, które zostają połączone taśmą. To właśnie ta najzwyklejsza opcja, którą po prostu kładzie się na łóżko, ewentualnie przykręcając śrubami do ram. Zdecydowanie lepszą opcją są stelaże regulowane, a tu można wyróżnić regulację ręczną bądź elektryczną.

Stelaż regulowany ręcznie instaluje się w ramie łóżka na stałe. Można unieść wezgłowie bądź podnóżek na określoną wysokość i cieszyć się pozycją, która jest dla nas najwygodniejsza. Do takich stelaży najlepiej dobierać materace piankowe oraz lateksowe. Kompletnie nie współgrają z materacami sprężystymi, bo te nie nadają się do zginania.

Regulacja elektryczna to propozycja wyróżniająca się najwyższą jakością spośród dostępnych rozwiązań. Regulacja stref – w okolicy wezgłowia oraz podnóżka, to znacznie większy zakres. Ponadto nie wymaga od nas żadnego wysiłku, bo jak sama nazwa wskazuje, dopasowanie pozycji stelaża odbywa się całkowicie elektrycznie.

Decydując się na zakup łóżka, najlepiej postawić na oddzielną ramę i osobno dokupowane: stelaż oraz materac. Pamiętać należy jednak o tym, że stelaż i materac muszą pasować do wybranej ramy łóżka, ale i powinny również „współpracować” ze sobą. Oznacza to uwzględnienie powyższych wskazówek, uwagę skierowaną także na liczbę listewek w stelażu i ich rozmieszczenie, czy też strefy twardości, które muszą wykazywać kompatybilność pomiędzy stelażem, a materacem. Tak dokonany zakup zapewni zdrowy i komfortowy sen.

You might also like More from author

Leave A Reply