Czas na rzodkiewkę

0

Trudno wyobrazić sobie wiosenny warzywnik bez rzodkiewki. To smaczne, niskokaloryczne warzywo to doskonały dodatek do każdego posiłku, do kanapek i różnego rodzaju past i sałatek. Rzodkiewka  to jedno z prostszych w uprawie warzyw, ale jak to zawsze bywa, i w tym przypadku można popełnić błędy.

O czym należy pamiętać siejąc rzodkiewkę:

1. Rzodkiewka to warzywo chłodnego klimatu. Do kiełkowania wystarczy temperatura 3-4 stopni C, a najlepsze zgrubienia uzyskamy w temp. 10-15 stopni. W ciepłe i długie dni rzodkiewka wybija  w pędy kwiatowe, a zgrubienia nie powiększają się. Dlatego większość odmian siejemy wczesną wiosną lub pod koniec lata, na zbiór jesienny. Jeśli wiosna jest ciepła,  nasiona wysiewamy już na początku marca. Ważne, aby w czasie dnia temperatury były dodatnie, a nocą najwyżej niewielkie przymrozki. Wtedy na noc warto przykryć rzodkiewkę włókniną. Aby zapewnić regularne zbiory warto posiać rzodkiewkę w kilku rzutach, np. co 2 tygodnie w okresie od marca do maja i od połowy sierpnia do połowy września.

2. Rzodkiewka wykształca płytki system korzeniowy i rośnie szybko – dlatego gleba powinna być zasobna w składniki odżywcze. Najlepiej uprawiać rzodkiewkę na zagonach z obfitym dodatkiem obornika, ale nie w pierwszym roku po oborniku.  Ph gleby powinno być zbliżone do obojętnego.

3. Od głębokości siewu zależy kształt zgrubień rzodkiewki. Optymalna głębokość siewu to 1 cm, im głębiej siejemy, tym mniej regularny kształt będą miały zgrubienia.

4. Rzodkiewka do optymalnego wzrostu potrzebuje dużo wody – z wilgocią nie ma zwykle problemu na wiosnę, natomiast rośliny uprawiane na zbiór jesienny często potrzebują podlewania. Niepodlane rosną powoli, są niesmaczne i szybko parcieją.

5. Ważnym zabiegiem w pielęgnacji rzodkiewki jest odchwaszczanie i przerywanie. Do wyksztalcenia zgrubień potrzebne jest miejsce – rośliny pozostawiamy w odległości 2-4 cm.

Siewki rzodkiewki

Siewki rzodkiewki należy przerwać

6. Rzodkiewką chętnie pożywiają się również owady i ślimaki. Przed wieloma szkodnikami możemy zabezpieczyć się stosując gęstą siatkę przepuszczającą światło, którą szczelnie rozpinamy nad grządką z rzodkiewką.

Jaką odmianę rzodkiewki wybrać?

Obecnie w sprzedaży znajduje się duża liczba odmian rzodkiewki o różnym wyglądzie i zróżnicowanych walorach smakowych. Tutaj wybór odmiany zależy od własnych preferencji. Kupując nasiona należy jednak zwrócić uwagę, do jakiego typu uprawy dana odmiana jest polecana, tzn. do gruntu czy pod osłony i do siewu w ogrodzie zdecydowanie wybierać odmiany gruntowe.

A ponieważ ogród to miejsce, gdzie można wspaniale eksperymentować, to oprócz typowych czerwonych, kulistych lub podłużnych rzodkiewek warto posiać  także białe (‘Śnieżka’ i ‘Afrodyta’ – okrągłe lub ‘Sopel lodu’ i ‘Leda’ – podłużne), żółte (‘Zlata’ lub ‘Golden Ball’), lub bordowe (‘Malaga’).

Powodzenia!

You might also like More from author

Leave A Reply